Wilkerson dla Kresów.pl: Trump powinien zignorować neokonserwatystów

/
Z płk. prof. Lawrencem Wilkersonem, byłym szefem gabinetu b.…

Trump, Polska, Trójmorze i globalna gra

/
W rozmowie z Kresami.pl ekspert ds. geopolityki i bezpieczeństwa,…

Dramatyczny apel Polaka z Grodna - polskie szkoły na Białorusi zagrożone

/
Moim zdaniem, polscy parlamentarzyści i dyplomaci, którzy są…

Urzędnicy nie robią problemów

/
Ze strony władz rosyjskich nie doświadczyłem dotąd żadnych kłopotów, zarówno jako kapłan jak i Polak. Jeśli nie angażujesz się politycznie, tylko głosisz Ewangelię, to nie ma żadnych problemów. Powiem więcej: cztery lata temu byłem na spotkaniu z urzędnikami powiatowymi w Tichonowce, którzy wręcz zachęcali nas do kultywowania własnych tradycji i pielęgnowania języka. Byłem zaskoczony, gdy podkreślali, jak ważne jest przekazywanie dzieciom własnej tożsamości narodowej - mówi ks. Karol Lipiński z Wierszyny na Syberii.

Krzysztof Bosak dla Kresów.pl: demonstranci spod Sejmu chcieli zrobić z siebie męczenników

/
- Z jednej strony powstaje przeświadczenie, iż ludzie manifestują w obronie demokracji, wolności słowa i konstytucyjnych praw, które rzekomo są łamane. Natomiast kibice strony prorządowej zaczynają wierzyć w to, że przeciwdziałają jakiejś próbie zamachu stanu. Moim zdaniem ani jedno, ani drugie nie ma miejsca – mówi Kresom.pl wiceszef Ruchu Narodowego, Krzysztof Bosak.

Jakub Korejba o Rosji, NATO i rosyjskich nacjonalistach [+VIDEO]

/
W rozmowie z Tomaszem Maciejczukiem Jakub Korejba, politolog i dziennikarz współpracujący w przeszłości m.in. z Newsweekiem i Sputnikiem, mówi o Rosji, w tym w kontekście wyborów w USA i prac legislacyjnych dot. nowego, wielokulturowym narodu rosyjskiego, a także o Białorusi, NATO czy sytuacji rosyjskich nacjonalistów.

Stanisław Pieszko: Szansa była

/
Stanisław Pieszko był jednym z głównych promotorów idei autonomii terytorialnej Wileńszczyzny. Został wiceprzewodniczącym kierującej ruchem autonomistów Rady Koordynacyjnej.

Aleksandr Orszulewicz (BARS) dla Kresów.pl o głównych problemach Rosji i jej polityce wobec Polski [+VIDEO]

/
- Dzisiaj głównym problemem narodu rosyjskiego jest brak pokajania się za zbrodnie popełnione w czasach sowieckich. Rosjanie stracili szansę, którą otrzymali na początku lat 90. To rodzi takie problemy jak sowiecki rewanżyzm, powrót do totalitarnej przeszłości i islamizacja społeczeństwa. To są główne problemy Rosji – mówi Aleksandr Orszulewicz, lider rosyjskiej organizacji nacjonalistycznej „BARS” w wywiadzie dla Kresów.pl.

Adam Chajewski: Warszawa nie chciała podnosić kwestii praw Polaków Wileńszczyzny

/
"Wspominam go jak nasze pierwsze zebrania w 1980 roku na których organizowaliśmy struktury „Solidarności”. Ogromny entuzjazm na sali, ale też ogromny entuzjazm ludzi zgromadzonych pod budynkiem" - opowiada Adam Chajewski, który jako jeden z niewielu obywateli Polski brał udział w zjeździe autonomistów w Ejszyszkach na którym proklamowano Polski Kraj Narodowo-Terytorialny.

Jan Ciechanowicz: Byłem polskim narodowcem [+VIDEO]

/
Jan Ciechonowicz był w latach 80 ubiegłego wieku czołowym przedstawiciele nowej polskiej inteligencji Wileńszczyzny. Jeden z inicjatorów Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polaków na Litwie, pozostawał poza głównym nurtem ruchu autonomicznego - "wówczas byłem już w ich oczach zbyt radykalny" - wspomina Ciechanowicz.

Marian Simonowicz: Ta idea była dobra

/
"Zjazd odbywał się w sali miejscowego kina, a ludzie zbierali się na ulicach dookoła, śpiewali pieśni mimo, że jak pamiętam, była wtedy pochmurna pogoda, padał deszcz. Jednak ludzie stali na ulicy. Kiedy były te pierwsze narodowe, polskie odruchy to naprawdę była euforia. Ludzie to odczuwali" - Marian Simonowicz wspomina zjazd w Ejszyszkach, który 1990 roku uchwalił tworzenie Polskiego Kraju Narodowo-Terytorialnego.

Walentyna Subocz: Byliśmy natchnieni

/
Walentyna Subocz w 1990 roku została wybrana do Rady Najwyższej Litwy. Prawdziwa liderka społeczności Polaków w Podbrodziu i okolicach jako parlamentarzystka szybko włączyła się działania ruchu autonomicznego.

Zbigniew Jedziński: Przekonaliśmy się, że mamy siłę [+FOTO]

/
"Uważaliśmy, że to dla nas jedyne wyjście aby obronić swoją tożsamość narodową przed nową litewską polityką. Wierzyliśmy, że się uda. Byliśmy w dobrych nastrojach. Uchwalono Statut autonomii. Po pierwsze on stanowił, że autonomia miała być w składzie Litwy" - powiedział nam poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, a w latach przełomu przewodniczący rady miasta Podbrodzia Zbigniew Jedziński

Janusz Obłoczyński: Biało-czerwone sztandary na ulicach Solecznik [+FOTO]

/
"Jak oni wyszli na ulicę, jak oni zobaczyli tłum z biało-czerwonymi sztandarami to to zrobiło na nich wrażenie" - pierwszy przewodniczący solecznickiego oddziału Związku Polaków na Litwie wspomina proklamowanie rejonu solecznickiego polskim rejonem narodowym.

Teresa Paramonowa: Wchodziłam w skład Rady Koordynacyjnej autonomistów

/
"Na zjazdy przychodzili nie tylko deputowani różnych szczebli, ale też ludność. Polacy zbierali się wokół tych budynków w których odbywały się posiedzenia. Przyjeżdżali samochodami, przychodzili tłumem i czekali co my postanowimy" - wspomina działaczka ruchu na rzecz autonomii Wileńszczyzny Teresa Paramonowa.

Jan Sienkiewicz z Solecznik: My też chcieliśmy wolności

/
Jan Sienkiewicz, imiennik pierwszego prezesa Związku Polaków na Litwie, to wieloletni nauczyciel i dyrektor polskich szkół. W przełomowych czasach rozkładu Związku Radzieckiego jako wiceprzewodniczący gminy solecznickiej przeforsował ogłoszenie jej gminą narodową polską.

Bronisław Jankowski: O autonomii mówiono od samego początku odrodzenia

/
"Od samego początku odrodzenia była mowa o autonomii dla Polaków w kuluarach politycznych. Od litewskich działaczy politycznych były potwierdzenia, że to jest realna sprawa. A Polacy chcieli zachować jakąś samodzielność i swoją kulturę" - opisuje koniec lat 80 XX wieku Bronisław Jankowski, wieloletni pracownik polskiej oświaty

Idea autonomii szła jak burza - wywiad z Janem Sienkiewiczem

/
"Był to czas kiedy, przynajmniej kilka dni takich było, zastanawiałem się, czy wypuszczać dzieci do szkoły czy może lepiej niech posiedzą w domu. Napięcie było bardzo wielkie" - wspomina czasy przełomu na Litwie pierwszy prezes Związku Polaków na Litwie Jan Sienkiewicz. Choć nie był wśród liderów ówczesnego ruchu na rzecz autonomii Wileńszczyzny, omawia szeroki kontekst historyczny ich działalności.

Jadwiga Prowłocka: Polacy odrodzili się duchem i politycznie

/
Jadwiga Prowłocka w okresie działań na rzecz autonomii Wileńszczyzny odpowiadała za kwestie ekonomiczne w administracji rejonu solecznickiego, posiadającego największą proporcję ludności polskiej na Litwie i wówczas, i dziś.

Śląski Wrzesień’39: „Górny Śląsk był terenem krwawej jatki” [NASZ WYWIAD]

/
„Górny Śląsk był terenem krwawej jatki, o czym Niemcy i różne środowiska germanofilskie próbują dziś zapomnieć i wyprzeć ze zbiorowej pamięci wszystko, co się wówczas działo, bo to burzy obraz Śląska, gdzie opcja niemiecka rzekomo miała dominować. (…) To była zaciekła obrona i to właśnie miejscowa ludność stawiła tak zaciekły opór” – mówi w rozmowie z Kresami.pl śląski historyk Wojciech Kempa.

Ukraińcy i separatyści o sytuacji w Donbasie i na Krymie [WYWIADY]

/
W związku z napiętą sytuacją na wschodzie Ukrainy i w rejonie Krymu, dziennikarz Tomasz Maciejczuk przeprowadził wywiady z osobami, które znajdują się na tych terenach: separatystycznym bojownikiem, ukraińską wolontariuszką i podoficerem ukraińskiej armii. Publikujemy je za zgodą autora.

Doradca Putina: dodatkowa broń NATO nie pomoże Polsce - w razie kryzysu ta broń zostanie zniszczona

/
„Nie zrezygnujemy ze statusu światowej potęgi. Chcielibyśmy być centrum wielkiej Eurazji” – zapowiada znany rosyjski analityk i doradca Władimira Putina Siergiej Karaganow w rozmowie z „Der Spiegel”. „Państwa takie jak Polska, Litwa czy Łotwa, mają uspokoić się dzięki temu, że NATO rozmieści w nich swoją broń. To im jednak nic nie pomoże, my oceniamy to jako prowokację. W przypadku kryzysu właśnie ta broń zostanie zniszczona”.

Jak Putin odpowie na groźby ISIS?

/
W opublikowanym w niedzielę nagraniu wideo, Państwo Islamskie zwraca sie wprost do Putina i obiecuje Rosjanom, że będą zabijani we własnych domach. Chociaż groźby te są z wielu przyczyn zrozumiałe (sytuacja wojenna w Syrii, próby ISIS oparcia się na Kaukazie, chęć wywołania sensacji w mediach), to jest mało prawdopodobne, że zostaną wprowadzone w życie.

Borowska (Kukiz’15) dla Kresów.pl: rząd PiS sprzedał prawdę o ludobójstwie [NASZ WYWIAD]

/
„Z różnych stron otrzymywałam sygnały, że jest nacisk na Polskę, żeby przed szczytem NATO nie poruszać tych kwestii. Są pewne granice, do których naród może się nagiąć i tu została ona przekroczona. (…) Diaspora ukraińska w USA, a także w Kanadzie ma wpływy. Moim zdaniem, one zostały uruchomione i niestety strona polska sprzedała naszą politykę historyczną i prawdę o ludobójstwie” – mówi w rozmowie z Kresami.pl posłanka Kukiz’15, Elżbieta Borowska.

Bakun (Kukiz 15) dla Kresów.pl: stanowisko PiS ws. Wołynia to skandal i hipokryzja

/
„Skandaliczne jest to, co powiedział minister Sellin, że musimy pamiętać o tym, co było źródłem tych zbrodni. Według niego byli to nie Ukraińcy, a sowieci i Niemcy. Powiedział to wprost: nie zapominajmy, że tych działań w ogóle by nie było, gdyby nie strona sowiecka. To śmieszne i niedorzeczne” – mówi w rozmowie z Kresami.pl poseł Wojciech Bakun (Kukiz’15).

Ks. Isakowicz-Zaleski dla Kresów.pl: 11 lipca będzie testem dla PiS, Kaczyńskiego i Dudy

/
„Jestem głęboko rozczarowany, że wbrew wcześniejszym obietnicom, część członków i posłów PiS, jak i niestety kancelaria prezydenta Dudy, nie chce jasno i wyraźnie powiedzieć prawdy o ludobójstwie na Wołyniu. Co więcej, wycofuje się ze swoich obietnic i ulega presji ze strony Ukrainy. Dla tej partii sojusz polityczny z Ukrainą jest ważniejszy od prawdy historycznej” - mówi w rozmowie z Kresami.pl ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Winnicki dla Kresów.pl: jeśli Polska chce suwerenności, to powinna wystąpić z UE

/
„Nie ma już żadnych wątpliwości, że jest budowane jedno federalne superpaństwo unijne. Jeśli się rzeczywiście da poważnie myśleć o suwerenności, dochodzimy do momentu, w którym nie można powiedzieć inaczej jak to, że Polska powinna wystąpić z UE” – mówi w wywiadzie dla Kresów.pl poseł i prezes Ruchu Narodowego, Robert Winnicki.

Dr Cezary Mech dla Kresów.pl: Ukraińcy obniżają Polakom wynagrodzenia i zmuszają ich do emigracji

/
„Ukraińcy obniżają wynagrodzenia pracownikom polskim i wymuszają emigrację polskiej młodzieży. To jest absurd, że sprowadzamy sobie imigrantów po to, żeby nasza młodzież jeszcze szybciej emigrowała. (...) W interesie grup biznesu, które chcą mieć tanich pracowników, utrzymujemy zaniżone stawki płacowe dla własnych obywateli” – mówi były wiceminister finansów dr Cezary Mech w rozmowie z portalem Kresy.pl.

Ziemkiewicz dla Kresów.pl: Endecja ma być fabryką elit

/
„Mam nadzieję, że będzie to zaczynem, że pod patronatem Pawła Kukiza zacznie wyrastać na prawo od PiS siła polityczna, zdolna do przejęcia odpowiedzialności za państwo w momencie, kiedy PiS wyborcom zbrzydnie. A szczerze mówiąc, po pół roku rządów już nie mam wątpliwości, że ten moment jest raczej bliższy niż dalszy” – mówi o Stowarzyszeniu Endecja w rozmowie z Kresami.pl Rafał Ziemkiewicz.

Wojciech Bakun (Kukiz’15) dla Kresów.pl: przemyskie marsze są wykorzystywane do promocji banderyzmu

/
„Część Ukraińców opiera się na jakiejś zakłamanej historii, zwłaszcza po Majdanie nastąpił powrót kultu banderyzmu, członkowie OUN-UPA są nazywani bohaterami… Obawiam się, że jakiś udział w tym może mieć Związek Ukraińców w Polsce. Zamiast bardziej akcentować porozumienie Piłsudskiego z Petlurą, koncentrują się na podkreślaniu walki organizacji zbrodniczych o wolną Ukrainę” – mówi w rozmowie z Kresami.pl poseł Kukiz’15 Wojciech Bakun.

Marian Kowalski: normalni obywatele powinni pokazać, że KOD jest marginesem [NASZ WYWIAD]

/
„W tym momencie normalni obywatele powinni wyjść na ulice i pokazać, ze KOD jest marginesem, a nie żadną główną siłą społeczną” – mówi w rozmowie z Kresami.pl lider Narodowców RP i współorganizator marszu AntyKOD „Odwagi Polsko!”, Marian Kowalski.

Grzegorz Braun dla Kresów.pl: Odwagi, ale i rozwagi, Polsko!

/
W rozmowie z Kresami.pl Grzegorz Braun obszernie komentuje kwestię marszu „Odwagi Polsko!” i AntyKOD, organizowanego w kontrze do wielkiej manifestacji proeuropejskiej opozycji 7 maja w Warszawie. „Ewidentne jest zapotrzebowanie obozu zdrady, zaprzaństwa i obcej agentury na incydent, nie daj Boże tragedię, która będzie legitymizować interwencję zewnętrzną”.

Jacek Hoga (Ad Arma) dla Kresów.pl: Polacy nie dorośli do posiadania broni? To bujda [+VIDEO]

/
„Bujdą jest mówienie o tym, że Polacy nie dorośli do posiadania broni” – mówi Jacek Hoga, prezes Fundacji Ad Arma w programie „Bez Filtra” Kresów.pl. „Jaka osoba, która jest przeciwna powszechnemu dostępowi do broni nie chciałaby jej na Wołyniu w 1943 roku? Mówiąc: nie jestem profesjonalnie przeszkolony, nie jestem przebadany psychologicznie? (…) Obojętnie, czy ktoś jest pacyfistą, czy nim nie jest, w sytuacji zagrożenia chce mieć broń, bo chce uratować własne życie To jest jego przyrodzone prawo.”

Gen. Skrzypczak w „Bez Filtra”: za Patrioty zapłacimy kosmiczną cenę [+VIDEO]

/
„W przypadku systemu Patriot nie przeprowadzono przetargu zgodnie z prawem. Była to decyzja tylko i wyłącznie polityczna. Jeśli kupimy go teraz, to zapłacimy kosmiczne pieniądze za jego modernizację. Nigdy nie uzyskamy od Amerykanów żadnych technologii, a nasz przemysł zbrojeniowy nic na tym nie zyska” – mówi Kresom.pl gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.

Rzymkowski (Kukiz 15) w „Bez Filtra”: islamscy imigranci nami gardzą i chcą nam podrzynać gardła [+VIDEO]

/
„To wszystko dąży do wojny domowej. Mamy olbrzymią ilość przybyszów obcych kulturowo, którzy chcą nam podrzynać gardła. Oni gardzą Europejczykami i chcą nas wykończyć” – mówi w programie „Bez Filtra” Kresów.pl Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15 i przewodniczący Eurorealistycznego Zespołu Parlamentarnego.

Michalkiewicz w „Bez Filtra”: KOD został utworzony przez tajne służby wojskowe [+VIDEO]

/
„Podejrzewam, że KOD został utworzony przez tajne służby wojskowe, które są zainteresowane wysadzeniem w powietrze obecnego rządu w Polsce. (...) Jestem przekonany, że KOD został utworzony przez te służby” – powiedział w programie „Bez Filtra” Kresów.pl Stanisław Michalkiewicz. Dodał, że podejrzewa fundację Freedom House, która miała stać za wizytą Kijowskiego w USA, o związki z CIA.

Prof. Żaryn dla Kresów.pl: nie można dialogować z banderowcami, to tak jakby rozmawiać z gestapo [+VIDEO]

/
„Nie można dialogować ze środowiskami ukraińskimi opowiadającymi de facto, że mordowanie Polaków jest chwałą narodu ukraińskiego. To tak, jakby rozmawiać z gestapo i tymi, którzy by dzisiaj w Niemczech opowiadali, że to, co robili na ziemiach polskich było chwałą narodu niemieckiego” – powiedział prof. Jan Żaryn, senator PiS w programie „Bez Filtra” portalu Kresy.pl.

Miriam Shaded dla Kresów.pl: mamy III wojnę światową [+VIDEO]

/
„Moim zdaniem toczy się już III wojna światowa: na terenach Bliskiego Wschodu, Afryki; teraz przenosi się do Europy” – mówi Miriam Shaded w programie „Bez Filtra”. „Każdy muzułmanin jest fundamentalistą. Niejeden imam otwarcie w mediach o tym mówił. Różnicowanie tego jest tylko wprowadzaniem nas w błąd”.

Andruszkiewicz dla Kresów.pl: Polityka zagraniczna to nie instytucja charytatywna [+VIDEO]

/
„Na wschodzie nie szanuje się słabych. Jeżeli coś oferujemy, a niczego w zamian nie wymagamy, to niestety jesteśmy postrzegani jak frajerzy, którzy przyjeżdżają, dają pieniądze, a których nie trzeba słuchać, bo „nic nam nie zrobią”. Jeżeli nie stać Ukraińców na takie gesty, jak zwrot kościoła czy przyspieszenie budowy Domów Polskich, no to mamy bardzo duży problem” – powiedział prezes Młodzieży Wszechpolskiej Adam Andruszkiewicz (Kukiz'15) w programie Bez Filtra.

Mjr Kordowski (NCSS): obrona terytorialna jest ostatnim gwarantem istnienia Polski [+VIDEO]

/
„Jeżeli wojska operacyjne poniosą klęskę, to OT będzie jedyną gwarancją przetrwania państwa. Każdy potencjalny przeciwnik będzie się musiał liczyć z tym, że poza wojskami operacyjnymi będzie musiał zmierzyć się z 17 brygadami OT” – mówi w programie „Bez Filtra” mjr Mariusz Kordowski, Dyrektor Działu Programów Militarnych Narodowego Centrum Studiów Strategicznych i współtwórca specjalnego raportu NCSS nt. OT.

Siarkowska (Kukiz’15) dla Kresów.pl: żadni sojusznicy nie zagwarantują nam bezpieczeństwa [+VIDEO]

/
„Sojusznicy są zawsze tylko elementem uzupełniającym, pomocniczym. Tylko ten, kto będzie posiadał własne zdolności obronne, może liczyć na pomoc sojuszników” – mówi w programie „Bez Filtra” Kresów.pl posłanka Kukiz’15 Anna Maria Siarkowska.

Gen. Wroński dla Kresów.pl: w warunkach bojowych naszych śmigłowców już by nie było [+VIDEO]

/
Latamy na wysokościach 100-150 metrów, na poligonach odpalamy rakiety wisząc nad celem po kilkanaście-kilkadziesiąt minut… Ukraińcy powiedzieli: "w warunkach bojowych was już nie ma” – mówi o śmigłowcach uderzeniowych w programie "Bez Filtra" gen. bryg. rez. pilot Dariusz Wroński, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

Dr Wyszyński dla Kresów.pl: zmiany w ustawie o Karcie Polaka zrealizują program carów i Stalina – ostatecznej depolonizacji Kresów [+VIDEO]

/
„Pytanie czy Karta Polaka ma służyć przesiedlaniu taniej siły roboczej, szczególnie młodych singli. (...) Jest to atrakcyjne politycznie, ale prowadzi do realizacji ostatecznego programu carów rosyjskich jak i samego Stalina, tylko za polskie pieniądze – ostatecznej depolonizacji Kresów ” – mówi dr Robert Wyszyński z Instytutu Socjologii UW w programie "Bez Filtra" Kresów.pl.

Lisicki dla Kresów.pl: Polskie MSZ jest oderwane od rzeczywistości [+VIDEO]

/
„Nieważne, czy jesteśmy przedmiotem w rękach Brukseli, czy w rękach Waszyngtonu. Gra idzie o suwerenność” - mówi w programie "Bez Filtra" portalu Kresy.pl redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”, Paweł Lisicki. „Gdyby na Węgrzech doszło do takich napięć w stosunkach z UE czy USA jak w Polsce, to zakładam, że Orban wybrałby się do Moskwy, zrobił wspólną konferencję z Putinem i ogłosił zamiar przedsięwzięcia jakiejś wielkiej inwestycji”.

Ziemkiewicz dla Kresów.pl: Byliśmy dobrym czarnuchem, który znał swoje miejsce [VIDEO]

/
„Obecne zaostrzenie sytuacji oczywiście nie wynika z żadnego zagrożenia dla praw człowieka czy demokracji, bo to są pierdoły propagandowe. Wiadomo, że nie to powoduje, że z Ameryki przyjeżdża jakiś facet z sekretariatu stanu żeby nas strofować, tylko to, że przyzwyczailiśmy tamte potęgi do uległości” – mówi Ziemkiewicz w programie „Bez Filtra” Kresów.pl.

Korwin-Mikke o sytuacji w Polsce: narasta wściekłość, ludzie się nawzajem wymordują [NASZE VIDEO]

/
Zdaniem Janusza Korwina-Mikke, sytuacja w Polsce grozi wojną domową, ponieważ osoby żyjące polityką są już mocno podzielone. „Narasta wściekłość, ludzie się nawzajem wymordują” - ostrzega europoseł w programie Kresów.pl „Bez Filtra”.

Dr Kaczanowski dla Kresów.pl: masakra na Majdanie była operacją typu „false flag”

/
W wywiadzie dla Kresów.pl z okazji 2. rocznicy masakry na Majdanie, dr Iwan Kaczanowski z Uniwersytetu w Ottawie przedstawia wyraźnie odmienny obraz tych tragicznych wydarzeń od tego, który oficjalnie obowiązuje na Ukrainie, a także w Polsce. Jego zdaniem, znaczna część protestujących nie zginęła z rąk milicji, ale została rozstrzelana przez strzelców powiązanych z Majdanem.

Jeśli stracimy szkoły, stracimy wszystko

/
Rejon solecznicki jest najbardziej polskim na Wileńszczyźnie – aż 78 procent jego mieszkańców stanowią Polacy. Z powodzeniem nadrobił zapóźnienie z czasów radzieckich. Wysiłkiem własnych mieszkańców, bowiem litewskie władze również pomijają „polski rejon” w swoich planach inwestycyjnych. Wywodzący się z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie samorządowcy muszą zmagać się także z działaniami obliczonymi na lituanizację. Jak żyje się w rejonie solecznickim? – o tym portalowi Kresy.pl opowiedział dyrektor rejonowej administracji Józef Rybak.

Uczmy się od Węgrów w sprawie współpracy z Rosją i zabiegania o interesy rodaków za granicą

/
Węgrzy pragmatycznie podchodzą do kwestii współpracy w zakresie energetyki. Dlatego też Moskwa kredytuje budowę ich elektrowni atomowej. Rosjanie wbrew powszechnym opiniom mają w tej chwili jedne z najnowocześniejszych w świecie technologii budowy tego typu obiektów. Oczywiście musimy dywersyfikować nasze źródła energetyczne, aby nie być zależnym od jednego dostawcy, ale dotyczy to dostaw ze wszystkich kierunków. Tak więc pewien obszar współpracy z Rosją w tej kwestii musimy także zachować. Od Węgrów możemy się także uczyć, jak skutecznie dbać o przedstawicieli swojego narodu na ziemiach, które utracili po II wojnie światowej - mówi dr Andrzej Zapałowski w wywiadzie dla "Naszego Dziennika".