Powinniśmy zadać sobie pytanie: kogo reprezentuje Gowin i jego partia, Polaków czy zagraniczne sieci handlowe? Oczywiście lobbyści od dawna docierają również do opozycji, w tym do byłych rządzących – podkreśla Marzena Gradecka, twórca Polskiej Grupy Drogeryjnej i prezes sieci Drogerii Jasmin w wywiadzie dla portalu Kresy.pl. Odnosi się w ten sposób do przepisów o wolnych niedzielach, które są permanentnie omijane przez zagraniczne sieci handlowe. Brak poparcia dla uszczelnienia ich deklaruje Porozumienie Jarosława Gowina. 

Marzena Gradecka odniosła się do przepisów o wolnych niedzielach, które są permanentnie omijane przez zagraniczne sieci handlowe. Brak poparcia dla uszczelnienia ich deklaruje Porozumienie Jarosława Gowina. 

Redakcja Kresy.pl: Pani Prezes, jest Pani jedną z najgorętszych propagatorek idei niedziel wolnych od handlu. Pani – handlowiec z krwi i kości i z wykształcenia, z szeroko zakrojonej działalności zawodowej, społecznej, a na dodatek z wielopokoleniowej tradycji wywodzącej się jeszcze od ormiańskich przodków. Czy to nie brzmi dziwnie? O co chodzi? Takie samoograniczanie nie odbywa się ze szkodą dla biznesu tych, z którymi od lat Pani współpracuje, których Pani dobrze zna i na koniec reprezentuje?

Marzena Gradecka: Absolutnie nie. Nie tak dawno walczyliśmy o wolne soboty. Niektórzy, jak ja, dobrze to pamiętają. Zadajmy sobie pytanie dlaczego tak bardzo nie chcieliśmy wtedy „zasuwać” sześć dni w tygodniu? Nie siedem. Sześć! Nawet w komunie niedziela była święta. Dziś oczekuje się, że ponad dwa miliony polskich rodzin (tyle mamy osób zatrudnionych w handlu) nie będzie miało żadnego „świętego”, wspólnego dnia. Oświadczam z całą mocą, że jeśli ustawa będzie respektowana zgodnie z jej ideą wyjściową, małe i średnie polskie przedsiębiorstwa handlowe z pewnością zyskają, a większe przynajmniej nie stracą. Jedynie nieco poszkodowani mogą być ci, którzy całą swą aktywność kupiecką umieścili w Centrach Handlowych. Zamiana niedzielnych spacerów z dziećmi po centrum, na spacery w górach czy w parkach tej wąskiej grupie może się nie spodobać. Handel od momentu wprowadzenia wolnych niedziel, nawet mimo pandemii, stale rośnie. Zdecydowanie poprawiły się też tendencje dotyczące małych i średnich firm. Zgodnie zresztą z naszymi prognozami i zapowiedziami, które można znaleźć w internecie.

Redakcja Kresy.pl: W ostatnich dniach pojawiła się informacja, że kilkadziesiąt Biedronek stało się „pocztami” oraz, że pierwsze markety budowlane za chwilę nimi będą. Sekundują temu i wspierają te procesy spółki takie, jak Orlen czy Poczta Polska, które biorą wręcz udział w procederze łamania, jeśli nie litery, to przynajmniej ducha, stanowionego przez ich przełożonych prawa.

Marzena Gradecka: Zgadza się. To właśnie te haniebne procedery kpienia sobie z obowiązującego prawa, przy aktywnym udziale spółek skarbu Państwa, rozzuchwaliły kolejnych chętnych do obchodzenia go, czy — jak to dziś w prasie branżowej przeczytałam — stosowania „tricku na pocztę”. Na wszelki wypadek nadmienię, że poczty generalnie (poza nielicznymi wyjątkami) nigdy nie były czynne w niedziele, a ich godziny urzędowania od dawna są systematycznie skracane.

Powróciła więc idea zablokowania patologii wynikającej ze zbyt słabego prawa. Uszczelnienie ustawy, choćby w tym kluczowym punkcie, ma szanse zablokować szydzenie z państwa i prawa, przez przede wszystkim zachodni kapitał, ale też przez tych, którzy łamiących prawo wspierają.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Redakcja Kresy.pl: Pojawiają się właśnie sygnały, że Porozumienie Gowina jest przeciw ukróceniu tej patologii. Istnieje poważne ryzyko, że inicjatywa nie znajdzie tym samym sejmowej większości. Równolegle trwa medialna kampania dezinformacyjna.

Marzena Gradecka: Lobbing tak właśnie działa. Szczególnie ten, który ma nieograniczone środki na kampanie i …wpływanie na tych co trzeba. Muszę przyznać, że lobbyści zagranicznych sieci oraz centrów handlowych są w Polsce generalnie bardzo skuteczni. Czy nie wydaje się Panu dziwne, że akurat Porozumienie jest tak zdecydowanie przeciw? Ma dość ważne w omawianym kontekście ministerstwa. To dobra ścieżka do wpływania na korzystne dla siebie decyzje. Powinniśmy zadać sobie pytanie: kogo reprezentuje Gowin i jego partia, Polaków czy zagraniczne sieci handlowe? Oczywiście lobbyści od dawna docierają również do opozycji, w tym do byłych rządzących. Muszę jednak przyznać, że przy ewentualnej nowelizacji liczymy na niezależnie myślących posłów z różnych opcji. Z powodów oczywistych „za” powinni być reprezentanci polskich rolników i drobnych wytwórców, hotelarzy i restauratorów, ludzi kultury, sportu, patriotyczna część Konfederacji, może koło Polskie Sprawy, „Kukiz”,  a może jeszcze ktoś? Posłowie-medycy?

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że kilka dni temu Poczta Polska poinformowała, że wprowadza możliwość odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronka. Wspomniany rodzaj działania może umożliwić sieci handlowej ominiecie prawa o wolnych niedzielach.

Pod koniec czerwca Janusz Śniadek, poseł Prawa i Sprawiedliwości oświadczył, że nowelizacja ustawy, która ma uszczelnić prawo o wolnych niedzielach, jest już gotowa. Poseł deklarował, że partia rządząca dała zielone światło na nowelizację prawa w tym zakresie. Jednak Jan Strzeżek, szef gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Gowina ujawnił w rozmowie z portalem „Wirtualnemedia.pl” stanowisko Porozumienia w opisywanej sprawie. „Jesteśmy zwolennikami tego, żeby w czasie walki z pandemią koronawirusa nie sprawiać, żeby małe i średnie przedsiębiorstwa miały dodatkowe obostrzenia. Bardziej jesteśmy zwolennikami wspierania przedsiębiorców. W czasie pandemii koronawirusa powinniśmy liberalizować, a nie zaostrzać przepisy dotyczące przedsiębiorców” – oświadczył Strzeżek.

Głównym celem zmian ma być uszczelnienie „furtki”, jaką jest otwieranie sklepów w niedzielę pod pretekstem działalności pocztowej. Prace nad nowelizacją ustawy miały nabrać tempa po tym, jak Kaufland ominął przepisy. W ostatnim czasie, do podmiotów, które wykorzystują wspomnianą “furtkę” dołączyły markety budowlane.

Zobacz także: Kaufland po reakcji związków zawodowych i Kościoła wstrzymuje otwarcie sklepów w niedzielę

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że według doniesień medialnych z maja br., nawiązanie współpracy z kontrolowaną przez PKN Orlen firmą Ruch w zakresie świadczenia usług pocztowych umożliwi sklepom – m.in. placówkom spożywczym – zalegalizowanie działalności w niedziele objęte zakazem handlu. Pod koniec czerwca gośćmi telewizji internetowej Kresy TV były: Marzena Gradecka, twórca Polskiej Grupy Drogeryjnej i prezes sieci Drogerii Jasmin oraz Grażyna Raniewicz-Lis, Prezes PSS „Społem”, które zwracały uwagę, że rząd pozwala obchodzić przepisy gwarantujące wolne niedziele.

Zobacz także: Polskie rodzinne sklepy popierają niedziele wolne od handlu

Czytaj także: Media: zakaz handlu daje rekordowe obroty małym sklepikarzom

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply