Po reakcji związków zawodowych i przedstawicieli Kościoła katolickiego Kaufland zdecydował się nie otwierać sklepów w niedziele.

Firma Kaufland kilka dni temu poinformowała, że w jej sklepach dostępne będą usługi pocztowe. Oznaczałoby to, że będą one mogły być czynne także w niedziele z zakazem handlu.

Na rynku handlowym obserwujemy tendencję uruchamiania tego typu działalności, która jednocześnie stwarza możliwość prowadzenia sprzedaży w niedziele niehandlowe. Uważnie obserwujemy konkurencję oraz trendy i nie zamykamy się na żadne z rozwiązań, które będzie odpowiadać potrzebom naszych klientów – mówił Marcin Łojewski, członek zarządu Kaufland Polska.

Ta informacja wzbudziła spore poruszenie – do tej pory w niedziele otwarte były głównie niewielkie sklepy prowadzone przez małych przedsiębiorców, co wzmacniało ich pozycję na rynku. Jednak coraz więcej sklepów  jest otwartych w niedziele niehandlowe. Portal wiadomoscihandlowe.pl ustalił, że niedawno do grona wspomnianych podmiotów dołączył Polomarket. Wcześniej na taki krok zdecydowały się: Abc, Lewiatan, Delikatesy Centrum, Euro Sklep, Stokrotka Express, Prim Market, Chata Polska, Al. Capone, Sklep Polski, Topaz, Intermarche, oraz Biedronka.

CZYTAJ TAKŻE: Stokrotka, Intermarche i Aldi nie zapłaciły nawet złotówki podatku od dochodu w 2019 roku

Sieci handlowe skorzystała z wyjątku przewidzianego dla placówek pocztowych. Chodzi o lukę w przepisach, dzięki której, jako pierwsza zaczęła handlować w niedziele Żabka. „Gdy franczyzobiorcy Żabki zaczęli masowo wygrywać w sądach z Państwową Inspekcją Pracy, a Prawo i Sprawiedliwość wycofało się z planów uszczelnienia obowiązującej od marca 2018 r. ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, stało się jasne, że wkrótce podobną drogą podążą inne sieci handlowe” – pisze portal wiadomoscihandlowe.pl. Wdrożenie możliwości nadawania i odbioru paczek sprawia, że pracę w niedziele świadczyć może w sklepie również szeregowy pracownik. W przeciwnym wypadku za ladą musiałby stać właściciel sklepu.

Na decyzję Kauflandu zareagowali internauci. Na stronie na Facebooku sieci masowo zaczęły się pojawiać komentarze wobec niej krytyczne – „Brzydzę się takimi jak wy”, „Dumni ze będą zmuszać ludzi do pracy w niedzielę” – to tylko niektóre z nich.

Swoje zdanie na ten temat wyraził też kościół. Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc ogłosił z ambony, że: „Siewcami pokoju społecznego nie są ci, którzy omijając ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę, obowiązującą w pełni dopiero od wiosny 2020 r., dążą nawet wbrew praktyce zachodnich krajów europejskich do otwarcia centrów handlowych w niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych. Niemiecka sieć Kaufland już triumfalnie ogłosiła, że dołącza do firm handlowych, które wykorzystują furtkę o usługach pocztowych umożliwiającą sprzedaż również w niedziele niehandlowe. Za zachodnią granicą nie mogą handlować, niedziela jest chroniona konstytucją. U nas omijają prawo”.

Zobacz także: Polska Izba Handlu apeluje do rządu o utrzymanie zakazu handlu w niedzielę

W ocenie duchownego Kościół nie może w takich sprawach milczeć, zwłaszcza w Piekarach Śląskich, gdzie zrodziło się hasło: “Niedziela jest Boża i nasz”. Zdaniem duchownego na zakazie handlu oprócz sprzedawców i kasjerek korzystają także tysiące rodzin, które “mają prawo do niedzielnego odpoczynku i świętowania”.

Krytycznie wobec decyzji Kauflandu zareagowały również niektóre związki zawodowe, jak też politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Ostatecznie w niedzielę 30 maja żaden ze sklepów z logo Kaufland nie został otwarty. Ukryty został również komunikat dotyczący wprowadzenia usług pocztowych we wszystkich sklepach. Przedstawiciele sieci wyjaśniają, że na chwilę obecną wszystkie placówki handlowe funkcjonują jak dotychczas. Tłumaczą się również, że prowadzenie usług pocztowych daje możliwość prowadzenia działalności w niedziele niehandlowe, jednak na razie uważnie obserwują sytuację na rynku dotyczącą otwartych placówek konkurencji i nie zamykają się na żadne z rozwiązań. Jeśli coś się zmieni w tej kwestii, klienci zostaną o tym wcześniej poinformowani.

Kresy.pl / money.pl / lublin112.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply