Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania wyjaśniające dotyczące Kaufland Polska Markety, Eurocash i SCA PR Polska (Intermarche). Zastrzeżenia dotyczą m.in. wstecznych ustaleń rabatów w relacjach z dostawcami produktów rolno-spożywczych.

Działanie trzech przedsiębiorców może być przejawem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej, dlatego w toku postępowania wyjaśniającego zweryfikujemy poczynione wstępnie ustalenia – poinformował Urząd w poniedziałek.

UOKiK podał, że postępowania wyjaśniające dotyczą Kaufland Polska Markety, Eurocash i SCA PR Polska (Intermarche). “Zastrzeżenia budzi m.in. wsteczne ustalanie rabatów i warunków handlowych w relacjach z dostawcami produktów rolno-spożywczych” – podkreślono w komunikacie.

“Działanie trzech przedsiębiorców może być przejawem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej, dlatego w toku postępowania wyjaśniającego zweryfikujemy poczynione wstępnie ustalenia. Sytuacja, w której dostawcy produktów rolno-spożywczych przez kilka miesięcy nie wiedzą, na jakich warunkach finansowych realizują dostawy do sieci handlowej i czy współpraca będzie w ogóle dla nich opłacalna, jest absolutnie nieakceptowalna. Podobnie nie może dochodzić do sytuacji, gdy w toku współpracy większy przedsiębiorca wymusza dodatkowe rabaty wsteczne, wykraczając znacząco poza uzgodnione pierwotnie warunki. Relacje handlowe muszę opierać się na uczciwości i odpowiedzialności, zwłaszcza w tak ważnym gospodarczo sektorze rolno-spożywczym” – zaznaczył prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK wyjaśnia, że retrospektywne rabaty (rabaty retro) dotyczą zakupów dokonanych w przeszłości. Ten typ rabatów występuje między innymi w relacjach pomiędzy sieciami handlowymi a dostawcami produktów rolno-spożywczych. Stosowane są różne systemy przyznawania rabatów wstecznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w połowie grudnia bieżącego roku UOKiK nałożył ponad 723 miliony złotych kary na właściciela sieci sklepów Biedronka. Podkreślano wówczas, że spółka Jeronimo Martins Polska w nieuczciwy sposób zarabiała kosztem dostawców  produktów spożywczych.

Zobacz także: UOKiK: brak informacji lub błędne dane o kraju pochodzenia w przypadku prawie 25 proc. produktów

uokik.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply