Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował o wstrzymaniu zgody na przejęcie Polska Presse prze państwowy koncern naftowy PKN Orlen.

Sąd uwzględnił w ten sposób wniosek jaki skierował do niego rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. To właśnie Biur RPO upowszechniło informację o decyzji sądu, którą podał w poniedziałek portal Wirtualne Media, choć sama decyzja zapadła jeszcze w czwartek.

Bodnar zaskarżył zgodę szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstnego na przejęcie wydawnictwa Polska Press przez Orlen na początku marca, po finalizacji transakcji między wspomnianymi podmiotami. Nowy właściciel zdążył już dokonać zmian nadzorczych w radzie nadzorczej Polska Press oraz jej zarządzie.

“Wniosek o wstrzymanie decyzji jest uzasadniony tym, że spółka kontrolowana przez Skarb Państwa – a za jej pośrednictwem politycy sprawujący władzę – mogą uzyskać łatwy wpływ na całokształt działalności poszczególnych redakcji” – uzasadnił swój wniosek Bodnar.

Według Bodnara prezes UOKiK nie przed udzieleniem zgody na przejęciem wydawcy wielu tytułów prasowych i portali w niedostatecznym stopniu sprawdził wskutek tego „konkurencja nie zostanie istotnie ograniczona”. Jak dodał – “Tym samym nie wyjaśniono, czy w wyniku koncentracji nie dojdzie do niedopuszczalnego ograniczenia wolności prasy i innych środków społecznego przekazu, a w konsekwencji także do naruszenia wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”.

Jak informowaliśmy, w grudniu państwowy koncern naftowy podał, że przejmuje grupę Polska Press wydającą prasę regionalną i lokalną, wśród nich dzienniki „Gazeta Wrocławska”, „Dziennik Łódzki” czy „Gazeta Krakowska”. Jak ocenił prezes spółki Daniel Obajtek przejmie ona łącznie 20 dzienników, które funkcjonują w 15 z 16 województw. Poza kontrolą Polska Press pozostają tylko 4 duże tytuły regionalne. Orlen wraz z Polska Press może również przejąć kontrolę nad 120 lokalnymi tygodnikami i ok. 500 stronami internetowymi, które odnotowują łącznie ponad 17 mln unikalnych wejść. W zeszłym roku Polska Press uzyskał przychód w wysokości 398,4 mln zł. Według nieoficjalnych doniesień koszt transakcji wynosi ok. 120 mln zł.

wirtualnemedia.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply