Państwowy koncern PKN Orlen poinformował, że przejmuje jedną z największych grup prasowych działających w Polsce.

Państwowy koncern naftowy podał, że przejmuje grupę Polska Press wydającą prasę regionalną i lokalną, wśród nich dzienniki „Gazeta Wrocławska”, „Dziennik Łódzki” czy „Gazeta Krakowska”. Jak ocenił prezes spółki Daniel Obajtek przejmuje ona łącznie 20 dzienników, które funkcjonują w 15 z 16 województw. Poza kontrolą Polska Press pozostają tylko 4 duże tytuły regionalne.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Dodatkowo Orlen będzie też wydawał około 120 lokalnych tygodników. Do tego Polska Press obejmuje około 500 stron internetowych, które odnotowały łącznie 17,4 mln unikalnych wejść. W zeszłym roku Polska Press uzyskał przychód w wysokości 398,4 mln zł.

Jak powiedział Obajtek, wejście na rynek prasy i portali poza uzyskaniem pozycji na rynku środków masowego przekazu ma również pomóc w rozwoju działalności domu mediowego Sigma Bis należącego do Orlenu i innego państwowego potentata PZU, który działa od zeszłego roku.

„Konsekwentnie poszerzamy obszar naszej działalności” – powiedział Obajtek w wystąpieniu, jakie zmieścił na portalu społecznościowym. Obajtek zaznaczył, że już wcześniej przez Orlen przejęte zostało przedsiębiorstwo dystrybucji prasy Ruch co „ułatwi wejście na rynek” nie tylko medialny ale też uruchomienie usług kurierskich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wszystkie przejęte przez Orlen dzienniki to: „Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, „Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie” – wymienił portal rmf24.pl.

Czytaj także: Orlen będzie promował swoją markę w Niemczech, Czechach i na Słowacji

twitter.com/rmf24.pl/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz