Poseł PiS Janusz Śniadek nie wyklucza nowelizacji ustawy o wolnych niedzielach, by uniemożliwić Biedronce otwieranie sklepów w niedziele niehandlowe jako placówki medyczne lub czytelnie. Zamierza też skierować sprawę do UOKiK.

Jak informowaliśmy, w najbliższą niedzielę w całej Polsce ma otworzyć się kilkaset sklepów sieci Biedronka. Będą działać jako placówki medyczne lub czytelnie. Takie informacje przekazali mediom związkowcy zakładowej Solidarności. Zwracaliśmy uwagę, że tym samym wolne niedziele znów stają się fikcją.

Czytaj więcej: Wolne niedziele znów fikcją. Związkowcy: Biedronka otworzy sklepy jako „placówki medyczne” i „czytelnie”

Według serwisu wiadomoscihandlowe.pl, w PiS panuje wściekłość z powodu działań sieci Biedronka. Irytacji nie kryje m.in. poseł tej partii Janusz Śniadek, jeden z pomysłodawców przepisów o wolnych niedzielach.

 

„To przestroga dla wszystkich klientów, że wchodzą do sklepów, które prowadzą oszuści. Zagraniczny kapitał przychodzi do Polski i zamierza żerować nieuczciwą konkurencją” – komentuje sprawę Śniadek. Zapowiedział, że skieruje ją do UOKiK.

Poseł PiS nie wyklucza też opcji nowelizacji ustawy, by zlikwidować lukę prawną i ukrócić tego rodzaju praktyki.

Doniesienia sugerujące, iż Jeronimo Martins Polska planuje otwarcie w niedziele niehandlowe sklepów Biedronki, które miałyby zyskać status placówek medycznych, pojawiły się ponad miesiąc temu. Sieć przez ostatnie tygodnie miała analizować prawne możliwości w tym zakresie. W innych sieciach miały trwać podobne analizy. Informacje związkowców wskazują, że sklepy Biedronka mają działać jako placówki medyczne lub czytelnie. Ich zdaniem, sprawa jest już przesądzona, bo według ich informacji kierownicy sklepów dostali wytyczne, że mają planować ludzi do pracy na pierwszą niedzielę sierpnia.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę reguluje m.in. pracę sklepów. Ustawa była już w tym roku nowelizowana, ponieważ niektóre sieci otwierały markety, jako placówki pocztowe.

W lipcu ub. roku Poczta Polska wprowadziła możliwość odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronki, co umożliwiało sieci handlowej działalność w niedziele. Z tej samej możliwości korzystały markety budowlane. Już we wrześniu ub. r. przepisy były nowelizowane, by uszczelnić wspomnianą lukę.

Zobacz także: „DGP”: właściciel Biedronki wyprowadził z Polski ponad 2 mld złotych

businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply