Przepisy gwarantujące wolne niedziele stały się całkowitą fikcją – pisze portal „Wiadomości Handlowe” w środę. Z informacji medium wynika, że do grona „placówek pocztowych”, które oferują swoje usługi w niedzielę, dołączyły markety budowlane.

Portal podaje, że co najmniej dwa markety należącej do Grupy Muszkieterów sieci Bricomarche – w Poznaniu i Pabianicach – dołączyły do sklepów, które omijają prawo o wolnych niedzielach pod przykrywką świadczenia usług pocztowych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Bricomarche w Pabianicach, które funkcjonuje teraz jako punkt pocztowy, podpisało umowę z firmą InPost. Supermarket Intermarche Power, zlokalizowany vis a vis wspomnianej placówki, także stał się punktem odbioru przesyłek. Medium przywołuje także przykłady innych sieci handlowych, które odmawiają odpowiedzi na pytania dotyczące korzystania z opisywanej możliwości.

Przypomnijmy, że kilka dni temu Poczta Polska poinformowała, że wprowadza możliwość odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronka. Wspomniany rodzaj działania może umożliwić sieci handlowej ominiecie prawa o wolnych niedzielach.

Pod koniec czerwca Janusz Śniadek, poseł Prawa i Sprawiedliwości oświadczył, że nowelizacja ustawy, która ma uszczelnić prawo o wolnych niedzielach, jest już gotowa. Poseł deklarował, że partia rządząca dała zielone światło na nowelizację prawa w tym zakresie. Jednak Jan Strzeżek, szef gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Gowina ujawnił w rozmowie z portalem „Wirtualnemedia.pl” stanowisko Porozumienia w opisywanej sprawie. „Jesteśmy zwolennikami tego, żeby w czasie walki z pandemią koronawirusa nie sprawiać, żeby małe i średnie przedsiębiorstwa miały dodatkowe obostrzenia. Bardziej jesteśmy zwolennikami wspierania przedsiębiorców. W czasie pandemii koronawirusa powinniśmy liberalizować, a nie zaostrzać przepisy dotyczące przedsiębiorców” – oświadczył Strzeżek.

Głównym celem zmian ma być uszczelnienie „furtki”, jaką jest otwieranie sklepów w niedzielę pod pretekstem działalności pocztowej. Prace nad nowelizacją ustawy miały nabrać tempa po tym, jak Kaufland ominął przepisy.

Zobacz także: Kaufland po reakcji związków zawodowych i Kościoła wstrzymuje otwarcie sklepów w niedzielę

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że według doniesień medialnych z maja br., nawiązanie współpracy z kontrolowaną przez PKN Orlen firmą Ruch w zakresie świadczenia usług pocztowych umożliwi sklepom – m.in. placówkom spożywczym – zalegalizowanie działalności w niedziele objęte zakazem handlu. Pod koniec czerwca gośćmi telewizji internetowej Kresy TV były: Marzena Gradecka, twórca Polskiej Grupy Drogeryjnej i prezes sieci Drogerii Jasmin oraz Grażyna Raniewicz-Lis, Prezes PSS „Społem”, które zwracały uwagę, że rząd pozwala obchodzić przepisy gwarantujące wolne niedziele.

Zobacz także: Polskie rodzinne sklepy popierają niedziele wolne od handlu

Czytaj także: Media: zakaz handlu daje rekordowe obroty małym sklepikarzom

wiadomoscihandlowe.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz