Dostaliśmy zielone światło na zmianę przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Nowelizacja ustawy jest już gotowa, na początku lipca trafi do Sejmu – oświadczył Janusz Śniadek, poseł Prawa i Sprawiedliwości, cytowany we wtorek przez Dziennik Gazetę Prawną (DGP). Medium podaje, że głównym celem zmian ma być uszczelnienie “furtki”,  jaką jest otwieranie sklepów spożywczych w niedzielę pod pretekstem działalności pocztowej.

Medium informuje, że prace nad nowelizacją ustawy nabrały tempa, po tym jak Kaufland ominął zakaz handlu w niedzielę. Poseł Sniadek podkreślił, że liczy na szybkie przyjęcie zmian, a tym samym wejście w życie przepisów poselskiego projektu jeszcze przed końcem wakacji.

“Należy jak najszybciej skończyć z nadużywaniem furtki, jaką jest otwieranie sklepów spożywczych w ostatni dzień tygodnia pod pretekstem działalności pocztowej” – powiedział. Zaznaczył, że główna zmiana będzie polegała właśnie na zablokowaniu wspomnianej możliwości.

DGP dowiedział się, że sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa, jeżeli ten rodzaj działalności będzie dla niej dominujący.

“Teraz zostanie wprowadzony wymóg, aby w miesiącu poprzedzającym kontrolę PIP łączne wpływy z działalności określanej jako ‘przeważająca’ wynosiły ponad 50 proc.” – zapowiada Śniadek.

Dziennik podkreśla, że już niemal połowa z działających w Polsce sklepów spożywczych jest otwartych w każdy ostatni dzień tygodnia.

Zobacz także: Kaufland po reakcji związków zawodowych i Kościoła wstrzymuje otwarcie sklepów w niedzielę

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że według majowych doniesień medialnych z maja br., nawiązanie współpracy z kontrolowaną przez PKN Orlen firmą Ruch w zakresie świadczenia usług pocztowych umożliwi sklepom – m.in. placówkom spożywczym – zalegalizować działalność w niedziele objęte zakazem handlu. W ubiegłym tygodniu gośćmi telewizji internetowej Kresy TV były: Marzena Gradecka, twórca Polskiej Grupy Drogeryjnej i prezes sieci Drogerii Jasmin oraz Grażyna Raniewicz-Lis, Prezes PSS „Społem”, które zwracały uwagę, że rząd pozwala obchodzić przepisy gwarantujące wolne niedziele.

Zobacz także: Polskie rodzinne sklepy popierają niedziele wolne od handlu

Czytaj także: Media: zakaz handlu daje rekordowe obroty małym sklepikarzom

gazetaprawna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply