Sejm uchwalił w piątek zmiany uszczelniające przepis o wolnych niedzielach. Zmiany dotyczą między innymi luki o placówkach pocztowych.

Jak czytamy na stronach sejmowych, sejm uchwalił w piątek zmiany uszczelniające przepis o wolnych niedzielach. Zmiany dotyczą między innymi luki o placówkach pocztowych. Według zmian, w niedzielę będą mogły funkcjonować tylko te placówki wykażą, że ich działalność w ponad 50 procentach składa się z usług pocztowych.

Za ustawą wraz z poprawkami głosowało 272 posłów: 224 z Prawa i Sprawiedliwości, 1 z Koalicji Obywatelskiej, 29 z Lewicy, 4 z Koalicji Polskiej, piątka posłów Konfederacji wywodzących się z Ruchu Narodowego, 6 posłów z porozumienia i 3 z Kukiz 15. Przeciw było 135, 37 osób wstrzymało się od głosu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4261.49 PLN    (19.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wśród poprawek, znalazło się rozszerzenie osób spokrewnionych, które mogą nieodpłatnie pomagać właścicielowi sklepu w niehandlowe niedziele. Obok małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, będą to także rodzeństwo, wnukowe i dziadkowie.

Wedle zaproponowanego przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości projektu nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele kolejną „furtką” umożliwiającą obejście zakazu stałaby się… sprzedaż ryb. Obecnie w ustawie jeden z ponad 30 uwzględnionych wyjątków od zakazu handlu brzmi: „w centrach pierwszej sprzedaży ryb, w przypadku sprzedaży ryb z burty, w gospodarstwach rybackich, placówkach handlowych zajmujących się odbiorem produktów rybołówstwa i akwakultury oraz handlem takimi produktami”.

We wtorek Janusz Śniadek zgłosił jednak poprawkę, wedle której z powyższego przepisu miałaby zostać usunięta końcówka „oraz handlem takimi produktami”. Ma to zapobiec obchodzeniu zakazu handlu przez zwykłe sklepy spożywcze. Przedstawiciel Biura Legislacyjnego zasugerował posłom, że do wyjątku należałoby dopisać dodatkowe, zawężające kryteria, np. dotyczące przeważającej działalności albo prowadzenia wyłącznie określonego rodzaju działalności. Tego na ten moment brakuje – piszą wiadomoscihandlowe.pl. Zdaniem Janusza Śniadka problemu nie ma, a poprawka zaprezentowana we wtorek wyczerpuje temat i zapewnia szczelność zmienianego przepisu.

Zobacz także: Biedronka otwiera sklepy w niedziele. Związkowiec: pracownicy idą na zwolnienia, nie chcą pracować

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz