Wedle zaproponowanego przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości projektu nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele kolejną „furtką” umożliwiającą obejście zakazu stałaby się… sprzedaż ryb.

Obecnie w ustawie jeden z ponad 30 uwzględnionych wyjątków od zakazu handlu brzmi: „w centrach pierwszej sprzedaży ryb, w przypadku sprzedaży ryb z burty, w gospodarstwach rybackich, placówkach handlowych zajmujących się odbiorem produktów rybołówstwa i akwakultury oraz handlem takimi produktami”.

Wniesiony przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu projekt nowelizacji ustawy przewiduje zmianę brzmienia powyższego wyjątku na następujące: „w przypadku sprzedaży ryb w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i placówkach handlowych zajmujących się odbiorem produktów rybnych oraz handlem takich produktami”.

We wtorek Janusz Śniadek zgłosił jednak poprawkę, wedle której z powyższego przepisu miałaby zostać usunięta końcówka „oraz handlem takimi produktami”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Ma to zapobiec obchodzeniu zakazu handlu przez zwykłe sklepy spożywcze. Przedstawiciel Biura Legislacyjnego zasugerował posłom, że do wyjątku należałoby dopisać dodatkowe, zawężające kryteria, np. dotyczące przeważającej działalności albo prowadzenia wyłącznie określonego rodzaju działalności. Tego na ten moment brakuje – piszą wiadomoscihandlowe.pl. Zdaniem Janusza Śniadka problemu nie ma, a poprawka zaprezentowana we wtorek wyczerpuje temat i zapewnia szczelność zmienianego przepisu.

Coraz więcej sklepów wykorzystując istniejące luki w przepisach decyduje się na otwarcie swoich placówek w niedziele.

Poczta Polska poinformowała w lipcu bieżącego roku, że wprowadza możliwość odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronka. Wspomniany rodzaj działania umożliwia sieci handlowej ominiecie prawa o wolnych niedzielach. W ostatnich tygodniach media obiegła informacja, że Lidl jest bliski otwarcia sklepów w niedziele niehandlowe, korzystając z wyjątku dotyczącego placówek pocztowych.

Zobacz także: Biedronka otwiera sklepy w niedziele. Związkowiec: pracownicy idą na zwolnienia, nie chcą pracować

Pod koniec czerwca Janusz Śniadek, poseł Prawa i Sprawiedliwości oświadczył, że nowelizacja ustawy, która ma uszczelnić prawo o wolnych niedzielach, jest już gotowa. Poseł deklarował, że partia rządząca dała zielone światło na nowelizację prawa w tym zakresie. Jednak Jan Strzeżek, szef gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Gowina ujawnił w rozmowie z portalem „Wirtualnemedia.pl” stanowisko Porozumienia w opisywanej sprawie. „Jesteśmy zwolennikami tego, żeby w czasie walki z pandemią koronawirusa nie sprawiać, żeby małe i średnie przedsiębiorstwa miały dodatkowe obostrzenia. Bardziej jesteśmy zwolennikami wspierania przedsiębiorców. W czasie pandemii koronawirusa powinniśmy liberalizować, a nie zaostrzać przepisy dotyczące przedsiębiorców” – oświadczył Strzeżek. Projekt trafił do Sejmu w połowie lipca br.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Głównym celem zmian ma być uszczelnienie „furtki”, jaką jest otwieranie sklepów spożywczych w niedzielę pod pretekstem działalności pocztowej. Prace nad nowelizacją ustawy miały nabrać tempa po tym, jak Kaufland ominął przepisy.

Zobacz także: Kaufland po reakcji związków zawodowych i Kościoła wstrzymuje otwarcie sklepów w niedzielę

Przypomnijmy, że według doniesień medialnych z maja br., także nawiązanie współpracy z kontrolowaną przez PKN Orlen firmą Ruch w zakresie świadczenia usług pocztowych umożliwi sklepom – m.in. placówkom spożywczym – zalegalizowanie działalności w niedziele objęte zakazem handlu. W ubiegłym miesiącu gośćmi telewizji internetowej Kresy TV były: Marzena Gradecka, twórca Polskiej Grupy Drogeryjnej i prezes sieci Drogerii Jasmin oraz Grażyna Raniewicz-Lis, Prezes PSS „Społem”, które zwracały uwagę, że rząd pozwala obchodzić przepisy gwarantujące wolne niedziele.

Zobacz także: Polskie rodzinne sklepy popierają niedziele wolne od handlu

Czytaj także: Media: zakaz handlu daje rekordowe obroty małym sklepikarzom

Kresy.pl / money.pl / wiadomoscihandlowe.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz