Mimo pandemicznej pauzy, która spowodowała zmniejszenie emisji różnego rodzaju spalin, klimat nadal się ociepla – twierdzi ONZ.

Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała w czwartek raport na temat klimatu. Organizacja, która odwołała się do swoich wyspecjalizowanych agend, twierdzi, że ocieplenie klimatu nie zwolniło mimo tego, że zeszłoroczne środki przeciwepidemiczne, które ograniczyły intensywność transportu, zmniejszyły emisję gazów cieplarnianych.

Według raportu United in Science 2021 proces ocieplania się klimatu Ziemi postępuje. ONZ twierdzi, że nie są realizowane wskaźniki porozumienia paryskiego w związku z tym cel utrzymania średniej globalnej temperatury na poziomie o 1,5 stopnia Celsjusza powyżej średniej temperatury z ery przedprzemysłowej nie zostanie osiągnięty.

“To rok krytyczny dla działań w sprawie klimatu” – skomentował raport sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres uznając, że w dokumencie zwarta jest „alarmująca ocena tego, jak daleko jesteśmy od kursu”.

„W tym roku emisje z paliw kopalnych odbiły, stężenie gazów cieplarnianych nadal rośnie, a powodowane przez człowieka poważne zdarzenia pogodowe wpłynęły na zdrowie, życie i źródła utrzymania na każdym kontynencie” – stwierdził Guterres.

Według raportu United in Science 2021 stężenie dwutlenku węgla, metanu oraz podtlenku azotu, głównych gazów cieplarnianych w atmosferze rosło nie tylko w roku bieżącym, ale też w roku 2020 r., mimo licznych lockdownów i wstrzymania większości lotów.

Relacjonujący wypowiedzi Guterresa portal Al Jazeera przypomina, że raport został opublikowany na półtora miesiąca przed rozpoczęciem konferencji w sprawie zmiany klimatycznej, która odbędzie się w Glasgow.

Czytaj także: Biden nakazał Pentagonowi uwzględnienie zmian klimatu w nowej strategii bezpieczeństwa i grach wojennych

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply