Zgodnie z poleceniem nowego prezydenta USA, sekretarz obrony oraz przewodniczący połączonych szefów sztabów mają uwzględnić ocenę ryzyka klimatycznego w nowej Narodowej Strategii Obronnej Stanów Zjednoczonych na 2022 rok oraz m.in. w przyszłych grach wojennych.

W środę prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, polecające rządowi USA rozpoczęcie na szerszą skalę działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Kwestie dotyczące tej tematyki zostaną uwzględnione w Narodowej Strategii Obronnej Stanów Zjednoczonych na 2022 rok,w postaci konieczności uwzględnienia w niej ryzyka klimatycznego.

Zmiany dotyczą też wytycznych w zakresie planowania obronnego, ocen ryzyka dokonywanych przez przewodniczącego połączonych szefów sztabów, a także „w innych odpowiednich dokumentach i procesach dotyczących strategii, planowania i procesów”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rozporządzenie Bidena daje Pentagonowi i innym agencjom federalnym 120 dni na sporządzenie i przedstawienie „analiz wpływu zmian klimatu na bezpieczeństwo (Analiza Ryzyka Klimatycznego), które mogą zostać włączone do modelowania, symulacji, gier wojennych i innych analiz”.

Według serwisu „Breaking Defense”, tylko w 2019 roku amerykańskie wojsko zidentyfikowało tzw. skutki klimatyczne w 79 instalacjach wojskowych. Portal ten pisze też, że wojskowi w USA „przez lata przyjmowali do wiadomości, że zmiany klimaty będą napędzać niestabilność i będą mieć niekorzystny wpływ na infrastrukturę portową i bazy w kraju i za granicą”. Narodowa Strategia Obronna z 2018 roku nie wymienia zmian klimatycznych wśród priorytetów bezpieczeństwa USA. Zaznaczono, że decyzja Bidena oznacza drastyczne odejście od polityki administracji Donalda Trumpa w tym zakresie. Trump miał diametralnie różne podejście do tematu zmian klimatu, dążąc do większego poszukiwania i wydobycia gazu i ropy.

Przeczytaj: Biden ogranicza sektor wydobycia paliw kopalnych

Nowy szef Pentagonu Lloyd Austin oświadczył, że departament obrony „niezwłocznie podejmie odpowiednie działania polityczne, by nadać priorytet uwzględnianiu zmian klimatu w naszych działaniach i w ocenie ryzyka, by złagodzić ten czynnik niepewności”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz również: USA: Nowy szef Pentagonu zapowiedział oczyszczenie armii USA z „rasistów i ekstremistów”

Ponadto, od stycznia przyszłego roku Pentagon będzie również przedstawiał Białemu Domowi coroczny raport o postępach we wdrażaniu implikacji zmian klimatu w obszarze bezpieczeństwa do odpowiednich dokumentów.

Czytaj także: Biden otwiera amerykańską armie dla „osób transpłciowych”

breakingdefense.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz