Szczecin: napastnik wdarł się do kościoła, połamał krzyż i pobił interweniującego księdza

Agresywny mężczyzna, nie mogąc dostać się do środka kościoła św. Józefa w Szczecinie, zdemolował wnętrze przedsionka i połamał zabytkowy krzyż, po czym pobił interweniującego księdza.

Jak podają szczecińskie media lokalne, do zdarzenia doszło w w środę po godzinie 10:00 w parafii św. Józefa na Pomorzanach, dzielnicy Szczecina. Mężczyzna w wieku około 30 lat wszedł do przedsionka kościoła i zaczął pluć na ściany. W ręku miał butelkę piwa. Próbował wedrzeć się do środka, rzucając krzesłem w szklane drzwi, ale bezskutecznie. Wówczas zdewastował zabytkowy, drewniany krzyż, stojący obok wejścia. Próbował też zniszczyć stojący w przedsionku stół, a także kropielnicę.

Sytuację zauważyła parafianka (według innych relacji był to przechodzień), która zaalarmowała młodego księdza wikariusza. Nastąpiła wymiana zdań, przy czym napastnik zachowywał się agresywnie: krzyczał, pluł i pokazywał wulgarne gesty. W pewnym momencie mężczyzna uderzył duchownego pięścią w twarz. Ksiądz odniósł obrażenia żuchwy.

 

Portal gs24.pl podał, że ksiądz trafił do szpitala z pękniętą żuchwą i w czwartek miał mieć zabieg, a został uderzony, gdy chciał powstrzymać napastnika. Serwis ten przypuszcza, że mężczyzna był pod wpływem alkoholu. Nieco inaczej sytuację księdza przedstawił portal wszczecinie.pl, według którego ksiądz został uderzony, bo „stanął mu na drodze” i „ma ukruszony ząb”. Podaje też nieoficjalnie, że napastnik był znany duszpasterzom w tej parafii.

– Zachowanie mężczyzny było co najmniej dziwne – powiedział w rozmowie z Radiem Szczecin ks. Dariusz Olszak, proboszcz parafii św. Józef. – Podrygiwał, skakał, pluł na ścianę, próbował wejść do środka, a kiedy nie mógł otworzyć drzwi szklanych. Stał tam stary drewniany, zabytkowy krzyż z metalową pasyjką Jezusa Wskoczył na to, połamał i wyszedł z kościoła.

Zdarzenie potwierdziła lokalna policja. Według Eweliny Gryszpan z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, mężczyzna wszedł na teren kościoła, „zniszczył przedmiot czci religijnej i uderzył interweniującego księdza”. Zaznaczono, że sprawca został zatrzymany na miejscu. Był wcześniej znany policji z przestępstw przeciwko mieniu. Motywy jego działania są nieznane. Wszystko zarejestrował monitoring parafialny.

Radio Szczecin opublikowało fragmenty nagrania z monitoringu. Widać, w kolejności chronologicznej, jak mężczyzna nie mogąc otworzyć szklanych drzwi szarpie je. Potem, przewróciwszy stolik, rzuca w nie krzesłem, po czym kopie w kropielnicę, odrywając ją od posadzki. Następnie zrzuca krzyż z pasyjką ze ściany na posadzkę, opiera o ścianę i łamie nogą. Zdejmuje też ze ściany figurę św. Józefa, niszczy ustawioną poniżej donicę z kwiatami, a później przewraca i kopie klęcznik.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według relacji ks. Olszaka, wandal chciał później uciec, ale zawrócił, gdy zobaczył nadchodzącego księdza. Do wymiany zdań i pobicia kapłana doszło na schodach przed kościołem.

Do licznych profanacji dochodziło w Szczecinie w ostatnich latach, o czym pisaliśmy.

Przeczytaj: „Tylko LGBT”. Kolejna profanacja kościoła w Szczecinie [+FOTO]

Czytaj także: Profanacja kościoła w Szczecinie. Seria antykościelnych wystąpień trwa

wszczecinie.pl / gs24.pl / radioszczecin.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply