Straż Graniczna zmierzyła się w środę z rekordową liczbą migrantów próbujących wkroczyć na terytorium Polski z Białorusi.

SG podała na swoim oficjalnym profilu na Twitterze, że zapobiegła w środę 311 próbom nielegalnego przekroczenia granicy Polski. Spośród tej grupy cudzoziemców dwóch obywateli Iraku zostało zatrzymanych przez polskich funkcjonariuszy. To najwyższy wskaźnik od początku kryzysu migracyjnego na naszej granicy z Białorusią, jaki wybuchnął w sierpniu.

Dodatkowo strażnicy zatrzymali sześć osób za pomaganie w przekraczaniu granicy Polski z jej terytorium. Dwóch z nich to obywatele Rosji, kolejni dwaj to obywatele Rumunii, a także Ukrainiec i Tadżyk. Ludzie ci zostaną deportowani z naszego kraju.

SG podała też dane zsumowane za okres 1-12 września zgodnie z którymi w okresie tym na granicy Polski z Białorusią pojawiło się 1481 nielegalnych imigrantów. Około połowy z nich stanowili obywatele Iraku. Poza nimi na naszej granicy pojawili się jeszcze obywatele Syrii, Afganistanu, Rosji, Somalii, Tadżykistanu, Iranu, Egiptu i Kuby.

Nielegalni migranci pojawiają się nadal na granicach Łotwy. W ciągu doby wykryto tam 28 prób nielegalnego przekroczenia granicy od strony Białorusi. Tamtejsza służba graniczna podała też, że od 10 sierpnia powstrzymała przed wkroczeniem na terytorium państwowe 1194 nielegalnych migrantów, przytoczył portal Naviny.by. 32 cudzoziemców zostało wpuszczonych z przyczyn humanitarnych. Zatrzymano 384 obcokrajowców, którzy przekroczyli łotewską granicę nielegalnie.

W ostatnim czasie znacznie wzrosła liczba osób nielegalnie przekraczających granicę Polski od strony Białorusi. Od ponad dwóch tygodni grupa imigrantów koczuje przy polsko-białoruskiej granicy w pobliżu miejscowości Usnarz Górny. Osoby te chcą nielegalnie przekroczyć ją w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Są powstrzymywani przez strażników granicznych i żołnierzy Wojska Polskiego. Na początku września br. Straż graniczna informowała, że tylko w sierpniu br. miało miejsce 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski od strony Białorusi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze.

Zobacz także: Osoby niszczące niszczące zasieki na granicy z Białorusią nie pójdą do aresztu

twitter.com/naviny.online/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply