ABW: doszło do cyberataku na skrzynki mailowe Sejmu; Porozumienie Gowina przeciwne uszczelnieniu przepisów o wolnych niedzielach; Donald Tusk ponownie przewodniczącym Platformy Obywatelskiej; Jarosław Kaczyński ponownie wybrany na prezesa PiS – premier Morawiecki wiceprezesem; Konwencja programowa Konfederacji; 100. rocznica zakończenia III Powstania Śląskiego; Prokuratura umorzyła śledztwo ws. afery respiratorowej; Amerykański koncern ma rozwijać energetykę jądrową w Polsce; CBA zatrzymało obywatelkę Ukrainy w sprawie Nowaka; Zdewastowano drzwi katedry w Łodzi; Południowokoreańska firma chce zaproponować Polsce zaawansowany reaktor jądrowy; Sejm wybrał prof. Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich; Kuriozalna uchwała radnych Warszawy – zakazali poruszania się furgonetkom pro-life.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Polska

Według ustaleń ABW, w ostatnim czasie doszło do cyberataku na sejmowe skrzynki mailowe. Incydenty mają dotyczyć kilkunastu parlamentarzystów z różnych klubów i kół poselskich. Polskie służby uważają, że jest to część kampanii „Ghostwriter”. Informacje ABW zdementował poseł Konfederacji, Jakub Kulesza: „Obdzwoniłem wszystkich posłów Konfederacji. Nikt nie dostał od służb informacji o ataku, bądź o nieautoryzowanym dostępie do skrzynki e-mailowej”.

Doniesienia portalu „Wirtualnemedia.pl” wskazują, że Porozumienie Jarosława Gowina sprzeciwia się nowelizacji ustawy, która ma ograniczyć proceder omijania prawa o wolnych niedzielach przez sieci handlowe. Nad nowelizacją pracują posłowie PiS i NSZZ „Solidarność”. Wcześniej Janusz Śniadek, poseł Prawa i Sprawiedliwości oświadczył, że nowelizacja ustawy, która ma uszczelnić prawo o wolnych niedzielach, jest już gotowa.

W sobotę podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej dokonano kluczowych zmian w zakresie kierownictwa partii. Borys Budka zrezygnował z funkcji szefa partii. Kierownictwo objął były premier Donald Tusk, w ostatnim czasie szef Europejskiej Partii Ludowej. W swoim wystąpieniu mocno skrytykował rząd PiS i szefa tej partii, Jarosława Kaczyńskiego. Jednocześnie, Tusk zrezygnował z przewodnictwa w EPL.

Tego samego dnia odbył się też kongres Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński został ponownie wybrany na prezesa tej partii. W niedzielę podczas posiedzenia Rady Politycznej PiS premier Mateusz Morawiecki został wybrany wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości. Zastąpi na tym stanowisku Adama Lipińskiego, który jesienią ub. roku odszedł z ugrupowania.

Zlikwidowanie 15 podatków i obniżenie opodatkowania paliw, wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u, bonu zdrowotnego i edukacyjnego, a także sprzeciw wobec paszportów covidowych – Konfederacja przedstawiła w niedzielę program „Polska na nowo”. Liderzy partii przedstawili postulaty w czasie konwencji w Warszawie.

W niedzielę w Katowicach odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy zakończenia zwycięskiego, III Powstania Śląskiego, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. „Czekają nas na Śląsku wielkie zadania do wykonania, wierzę, że zdołamy je zrealizować z pożytkiem dla Śląska i mieszkających tutaj ludzi” – oświadczył prezydent Duda. „Pochylam dziś nisko głowę przed bohaterami wszystkich Powstań Śląskich”.

W poniedziałek prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformowała, że zakup maseczek ochronnych od prywatnego oferenta odbył się zgodnie z procedurą i wybrano ofertę najkorzystniejszą cenowo. Nie doszło do przekroczenia uprawnień czy niedopełnienia obowiązków w Ministerstwie Zdrowia, dlatego prokuratura w tym zakresie umorzyła postępowanie.

Amerykański koncern Westinghouse ma rozwijać energetykę jądrową w Polsce. Otrzymał grant na przygotowanie programu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Koncern podkreślił, że to „jeden z kluczowych elementów realizacji Umowy Międzyrządowej (IGA) pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie współpracy na rzecz rozwoju programu energetyki jądrowej”.

W Warszawie zatrzymano obywatelkę Ukrainy podejrzaną o pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa oraz prowadzenie przygotowań do podrabiania dokumentów. Zatrzymanie ma związek ze sprawą Sławomira Nowaka.

Nieznany sprawca zdewastował zabytkowe drzwi katedry św. Stanisława Kostki w Łodzi. Wcześniej pod świątynią zorganizowano demonstrację nawiązującą do antykościelnych wystąpień w Kanadzie, po której na dziedzińcu zostały ślady dłoni odciśnięte w farbie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Państwowa, południowokoreańska firma KHNP zamierza złożyć oficjalną propozycję udziału w polskim programie energetyki jądrowej. Wcześniej Korea Południowa ogłosiła zamiar złożenia oferty budowy reaktora jądrowego w Polsce. Korea dołączyłaby tym samym do USA i Francji.

Sejm wybrał w czwartek prof. Marcin Wiącka na RPO. Jego kandydaturę musi teraz zatwierdzić Senat. Wiącek był już kandydatem opozycji oraz Porozumienia na RPO. 15 czerwca, w czasie głosowania w Sejmie, przegrał jednak  z kandydatką PiS senator Lidią Staroń (Senat odrzucił później jej kandydaturę). To szósta próba wyboru RPO. Jego kandydaturę popierają wszystkie kluby parlamentarne, m.in. posłowie klubu PiS, z wyłączeniem parlamentarzystów Solidarnej Polski.

Radni Warszawy podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy przyjęli uchwałę zakazującą poruszania się po mieście pojazdom propagującym określone treści, w tym antyaborcyjne. Uchwała jest niezgodna z konstytucją zapewniającą wolność poruszania się i wyrażania poglądów.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply