Amerykański koncern Westinghouse otrzymał grant na przygotowanie programu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

Informację o decyzji amerykańskiej Agencji Handlu i Rozwoju (USTDA) podał 1 lipca portal tygodnika “Wprost”. Wynika z niej, że agencja ta przyznała grant Westinghouse Electric Company na stworzenie programu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

Sam Westinghouse podkreślił, że wspomniany grant to “jeden z kluczowych elementów realizacji Umowy Międzyrządowej (IGA) pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie współpracy na rzecz rozwoju programu energetyki jądrowej”. Portal “Wprost” umieszcza tę informację w kontekście niedawnego utworzenia polskiej filii amerykańskiego koncernu. Na jej czele stanął jako prezes Mirosław Kowalik. Wcześniej był on prezesem zarządu spółki skarbu państwa Enea również działającej w sektorze energetyki.

Amerykański koncern nie ukrywa, że pozyskanie pieniędzy rządu USA na stworzenie programu Front-End Engineering and Design (FEED) ma być wstępem do zaangażowania Amerykanów w budowę sektora energetyki atomowej w Polsce. “Działania FEED są ważnym krokiem w rozwoju polskiego programu budowy elektrowni jądrowej, a Westinghouse z niecierpliwością oczekuje przedstawienia polskiemu rządowi najbardziej zaawansowanej i konkurencyjnej oferty technologicznej dla tego bardzo ważnego projektu” – stwierdził zacytowany w oświadczeniu spółki Elias Gedeon, sprawujący w niej funkcję sprawę wiceprezesa do spraw operacji handlowych.

16 sierpnia zeszłego roku pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, parafował  umowę o współpracy Polski i USA w dziedzinie rozwoju cywilnej technologii jądrowej razem z ówczesnym sekretarzem stanu Mike’m Pompeo. Jeszcze przed jego wizytą w Polsce „Dziennik Gazeta Prawna” donosił, że amerykańskie władze włączyły zielone światło dla transferu technologii nuklearnych do Polski. Kolejne porozumienie w sprawie zaangażowania Amerykanów w budowę polskiego sektora energetyki jądrowej Naimski zawarł w październiku, przy okazji tallińskiego szczytu Trójmorza.

biznes.wprost.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply