Mimo, że Rosja była wśród pionierów badań nad szczepionką przeciwko koronawirusowi większość jej mieszkańców nie chce się szczepić.

Wyniki takie przyniosło czerwcowe badanie socjologiczne Centrum Lewady. Jak wynika z danych opublikowanych na stronie internetowej Centrum, aż 54 proc. zapytanych Rosjan zadeklarowało, że nie zamierza się zaszczepić. 25 proc. jest gotowa na przyjęcie szczepionki, a 19 proc. już to zrobiło.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Wynik taki może być skutkiem tego, że 57 proc. Rosjan zadeklarowało w tym samym badaniu iż nie boi się zarażenia wirusem SARS CoV-2. Obawiało się tego 41 proc. badanych, a 2  proc. miało problem z udzieleniem odpowiedzi na tak postawione pytanie.

Pod względem chęci szczepienia nie odnotowano poważniejszych różnic między poszczególnymi grupami wiekowymi. Różnie przebiega tempo szczepień. Najwięcej zaszczepionych – 25 proc. było wśród najstarszych respondentów w wieku powyżej 55 lat. W grupie wiekowej 40-54 lat deklaracji takich było 21 proc., w grupie wiekowej 25-39 lat – 12 proc., a w grupie w wieku 18-24 lat – 11 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wyraźne różnice w kwestii woli szczepienia odnotowano natomiast w zależności od stosunku wobec samego koronawirusem. Wśród tych, którzy obawiali się zarażenia SARS CoV-2 gotowych do zaszczepienia się było 37 proc. Wśród respondentów nie obawiających się zakażenia szczepić chciało się tylko 16 proc.

Co ciekawe podobną tendencję zauważono przy podziale respondentów na akceptujących i nieakceptujących działania prezydenta Władimira Putina. Wśród zwolenników polityki prezydenta Rosji gotowość do zaszczepienia się zadeklarowało 31 proc. respondentów, a wśród nie akceptujących tej polityki tylko 14 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

33 proc. deklarujących brak woli do szczepienia obawiało się skutków ubocznych stosowanych w Rosji szczepionek, 20 proc. chciało czekać na zakończenie kolejnych badań nad nimi, 16 proc. uznało, że w ogóle nie ma sensu szczepić się przeciwko SARS CoV-2. Natomiast 9 proc. zadeklarowało, że już przeszło COVID-19, 8 proc. zadeklarowało, że ma przeciwskazania do stosowania preparatów, 6 proc., że generalnie sprzeciwia się wszelkim szczepieniom. Natomiast tylko 2 proc. badanych odpowiedziało, że czeka na dopuszczenie do stosowania w Rosji szczepionek innych niż miejscowe.

Rosjanie jako pierwsi ogłosili uzyskanie skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi – preparatu Sputnik V. Sygnał do rozpoczęcia masowych szczepień jeszcze w grudniu zeszłego roku dał Władimir Putin.

levada.ru/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz