Żołnierze armii Afganistanu nie są w stanie skutecznie walczyć z talibami. W ciągu ostatnich dni kilkuset uciekło na terytorium Tadżykistanu.

W ciągu ostatnich czterech dni do sąsiedniego państwa uciec miało około 1600 afgańskich żołnierzy, poinformował w poniedziałek portal BBC. Powołuje się on na oświadczenie straży granicznej Tadżykistanu, która miała podać, że żołnierze uciekli na jego terytorium by „ratować swoje życie” przed nacierającymi talibami.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

BBC podkreśla, że to kolejny skutek wzmożenia aktywności militarnej talibów, którzy w ostatnich tygodniach przejęli kontrolę nad wieloma rejonami kraju, szczególnie północnymi, przy tadżyckiej granicy. Ich ofensywy osiągają kolejne cele w prowincjach Badachszan i Tachar.

Ofensywa islamistów przebiega w momencie wycofywania się wojsk amerykańskich i ich sprzymierzeńców z Afganistanu, niemal 20 lat od rozpoczęcia interwencji zbrojnej NATO w tym azjatyckim państwie. Amerykanie przyspieszyli wręcz odwrót z Afganistanu znacznie uprzedzając wcześniej określony termin 11 września bieżącego roku. Agencja TOLO News udostępniła nagranie ewakuowanej bazy Bagram.

 

BBC twierdzi, że już około jednej trzeciej terytorium Afganistanu może znajdować się poza kontrolą jego oficjalnych władz. Cytuje anonimowego afgańskiego urzędnika twierdzącego, że „talibowie odcięli wszystkie drogi i ludzie nie mogą uciekać nigdzie indziej niż przez granicę”.

Rzecznik ruchu talibów Suheil Szahin powiedział, że to nie oni odpowiadają za ostatnie wzmożenie walk, a ruch przejmuje kontrolę nad kolejnymi rejonami Afganistanu nie na skutek użycia przemocy lecz kapitulacji sił bezpieczeństwa.

bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz