W ciągu ostatniej doby w Afganistanie doszło do nasilenia walk między armią rządową a oddziałami talibów.

Agencja TOLO News poinformowała we wtorek, że walki miały miejsce w 70 dystryktach w kilku prowincjach Afganistanu. W ciągu doby miało w nich zginąć około 100 talibów i około 80 żołnierzy Afgańskiej Armii Narodowej, podał portal irańskiej telewizji PressTV.

Poinformował on również, że około 100 żołnierzy poddało się talibom w prowincji Badghis na północy kraju. Natomiast w dystrykcie Czarczeno żołnierze stawili ekstremistom twardy opór.

Sytuacja w Afganistanie uległa w ostatnich tygodniach destabilizacji. Zwiększa się intensywność walk i zamachów terrorystycznych. Talibowie zintensyfikowali swoje działania na tle przełożenia przez Amerykanów wycofania ich oddziałów z Afganistanu. Zamiast 1 maja ostatni amerykański żołnierz opuści ten kraj do 11 września.

Odłożenie przez Joe Bidena wycofania oddziałów mimo, że wycofywanie to już zostało rozpoczęte, spotkało się z agresywną reakcję talibów, którzy zawiesili swoje negocjacje z władzami Afganistanu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według portalu australijskiej telewizji ABC talibowie bliscy są opanowania prowincji Uruzgan w centralnej części kraju. Australijski nadawca publiczny twierdzi, że trwają w niej ciężkie walki w których obie strony ponoszą duże straty. Według przytaczanych przez niego ekspertów ekstremiści kontrolują już pięć spośród sześciu dystryktów składających się na tę prowincję. Walki toczą się już o prowincjonalną stolicę Tarin Kot. Nie można wykluczyć zajęcia jej przez talibów.

presstv.ir/abc.net.au/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz