Stany Zjednoczone w sobotę zaczęły formalnie wycofywać swoje ostatnie wojska z Afganistanu – poinformował portal France 24.

Jak poinformował portal France 24, Stany Zjednoczone w sobotę zaczęły formalnie wycofywać swoje ostatnie wojska z Afganistanu. Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że wycofanie jest już w toku – a 1 maja to tylko kontynuacja – ale Waszyngton naciska na 1 maja jako symboliczną datę, ponieważ jest to termin uzgodniony z talibami w 2020 roku.

Perspektywa końca dwudziestoletniej obecności Stanów Zjednoczonych pojawia się pomimo szalejących walk na terenach wiejskich, ze względu na brak porozumienia pokojowego między rządem afgańskim i Talibami.

Zobacz też: Główny dowódca sił USA w Afganistanie zapowiada kroki mające na celu zakończenie misji

Prezydent USA Joe Biden jest zdeterminowany, aby zakończyć to, co nazwał „wieczną wojną”. Ogłosił w zeszłym miesiącu, że wycofanie pozostałych 2500 amerykańskich sił zbrojnych zostanie zakończone przed 20. rocznicą ataków z 11 września.

„Przerażający atak 20 lat temu… nie może wyjaśnić, dlaczego mielibyśmy tam pozostać w 2021 r.” – powiedział.

Od czasu zawarcia umowy o wycofaniu się ze Stanów Zjednoczonych Talibowie nie angażowali się bezpośrednio w potyczki z obcymi wojskami, atakowali jednak siły rządowe na wsi i prowadzili kampanię terroru na obszarach miejskich.

„Wszyscy boją się, że możemy cofnąć się do mrocznych dni ery talibów” – powiedziała agencji AFP Mena Nowrozi, która pracuje w prywatnej rozgłośni radiowej w Kabulu. „Talibowie wciąż są tacy sami; nie zmienili się. Stany Zjednoczone powinny były przedłużyć swoją obecność o co najmniej rok lub dwa” – przekazała.

Prezydent Afganistanu Ashraf Ghani podkreśla, że ​​siły rządowe – które od miesięcy prowadziły większość walk lądowych przeciwko Talibom  są „w pełni zdolne” do trzymania rebeliantów z daleka od obywateli.

Twierdzi, że wycofanie się oznacza również, że Talibowie nie mają powodu do walki. „Kogo zabijacie? Co niszczycie? Wasz pretekst do walki z obcokrajowcami minął” – powiedział Ghani w przemówieniu w tym tygodniu.

Zobacz także: Iracka armia uważa, że zagraniczne wojska powinny wycofać się z kraju

Kresy.pl/France24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply