Dowódca sił amerykańskich w Afganistanie, generał armii USA Austin “Scott” Miller, zapowiedział w niedzielę kroki mające na celu zakończenie misji i przekazania baz wojskowych i sprzętu siłom afgańskim.

Miller podkreślił, że działa w oparciu o rozkazy wynikające z decyzji prezydenta USA Joe Bidena o zakończeniu misji – informuje agencja “Reuters”.

Agencja przypomina, że w kwietniu Joe Biden zapowiedział, że wycofa wojska z Afganistanu przed 11 września, 20. rocznicą ataków terrorystycznych na World Trade Center i Pentagon, które rozpoczęły wojnę w Afganistanie.

Zobacz także: Dwie sędzię Sądu Najwyższego Afganistanu zostały zastrzelone. Talibowie nie przyznają się do ataku

Miller podkreślił, że po wycofaniu wojsk USA z Afganistanu, siły państw zachodnich będą nadal dysponowały środkami mającymi na celu wsparcie afgańskich sił bezpieczeństwa.

Wycofywanie się sił zagranicznych ma rozpocząć się 1 maja, zgodnie z porozumieniem z w 2020 r., które zostało zawarte z talibami.

“W miarę wycofywania się sił amerykańskich, przekażemy bazy wojskowe lokalnemu resortowi obrony oraz afgańskim siłom bezpieczeństwa” – powiedział Miller.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Iracka armia uważa, że zagraniczne wojska powinny wycofać się z kraju

Stany Zjednoczone dokonały inwazji na Afganistan po atakach z września 2001 roku. Bezpośrednim powodem było udzielenie schronienia przedstawicielom Al-Kaidy przez rząd talibów.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply