Sąd w Pradze zdecydował o aresztowaniu trzech z pięciu osób zatrzymanych pod zarzutem wspierania prorosyjskich separatystów z nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej.

Jak podał czeski serwis Novinky.cz, praski sąd nakazał w piątek umieszczenie w areszcie tymczasowym przewodniczącego Związku Czechosłowackich Żołnierzy dla Pokoju Ivana Kratochvíla, członka tej organizacji Miloša Ouřeckiego i prawosławnego księdza Přemysla Ivana Hadravę.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Cała piątka zatrzymanych w czwartek usłyszała zarzuty dopuszczenia się „aktu terrorystycznego”, „udziału w grupie terrorystycznej”, „finansowania terroryzmu” oraz „wspierania i propagandy terroryzmu”. Grozi im za to od 12 do 20 lat pozbawienia wolności.

Według czeskich śledczych zatrzymani obywatele Czech wyjeżdżali na Ukrainę, aby walczyć po stronie prorosyjskich separatystów lub planowali, organizowali względnie wspierali takie wyjazdy.

Jak podaje ukraińska agencja Ukrinform, podejmując decyzję o aresztowaniu sąd wziął pod uwagę, że osoby te mogą podjąć próbę ucieczki lub wywierać nacisk na świadków. Aresztowani mogą odwołać się od decyzji o aresztowaniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak podawaliśmy, w nocy z poniedziałku na wtorek setki funkcjonariuszy czeskich służb bezpieczeństwa wzięło udział akcji mającej na celu zatrzymanie członków grup paramilitarnych podejrzewanych o udział w wojnie w Donbasie po stronie separatystów. Zatrzymano pięć osób. Zatrzymani mieli być kierowani przez funkcjonariuszy GRU, którzy pracowali w rosyjskiej ambasadzie w Pradze i zostali ostatnio deportowani z Czech w związku z wybuchami w składzie wojskowym w Vrbieticach w 2014 roku.

Według serwisu iRozhlas.cz wśród zatrzymanych była też Andrea Krulišová, szefowa sztabu Związku Czechosłowackich Żołnierzy dla Pokoju. Krulišová rzekomo prowadziła szkolenie kilkudziesięciu obywateli Czech, którzy mieli udać się do Donbasu, by walczyć po stronie separatystów. Jej stowarzyszenie miało też zbierać pieniądze na wysyłanie ludzi do strefy walk.

Kresy.pl / novinky.cz / ukrinform.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz