Zlikwidowanie 15 podatków i obniżenie opodatkowania paliw, wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u, bonu zdrowotnego i edukacyjnego, a także sprzeciw wobec paszportów covidowych – Konfederacja przedstawiła w niedzielę program „Polska na nowo”. Liderzy partii przedstawili postulaty w czasie konwencji w Warszawie.

Konwencja programowa Konfederacji odbyła się w niedzielę na terenie parku marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie. W czasie jej trwania zaprezentowano program o nazwie „Polska na nowo”, który ma być odpowiedzią na „Polski Ład” zaprezentowany przez rząd. Program został podzielony na pięć „filarów”: „Niskie i proste podatki”, „Niższe koszty życia”, „Efektywna i nowoczesna edukacja”, „Sprawna i dostępna ochrona zdrowia”, a także „Państwo prawa” – informuje portal „Microsoft News”.

„Każdy z nas oddaje 40 proc. swoich dochodów państwu w PIT, ZUS i NFZ. Do tego płacimy VAT, akcyzę i całe mnóstwo innych podatków i parapodatków, w wyniku czego ponad połowa naszych dochodów jest zabierana przez państwo” – mówił poseł Jakub Kulesza, szef koła Konfederacji. Dodał, że w zamian Polacy otrzymują „perspektywę głodowych emerytur, ochronę zdrowia, która jest całkowicie niewydolna i edukację niedostosowaną do potrzeb rynku pracy”.

„Mamy jeden z najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych w Europie. I my to zmienimy” – mówił polityk.

Jego zdaniem podatki w Polsce muszą być „niskie i proste”, a Polacy powinni mieć możliwość „korzystania z owoców własnej pracy”. Zaznaczył, że polskim systemie podatkowym znajduje się „mnóstwo mniejszych podatków i opłat, które w swojej masie stanowią poważne obciążenie finansowe (…) i biurokratyczne”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Sondaż: Konfederacja tuż za Koalicją Obywatelską

„Konfederacja na dobry początek jedną ustawą zniesie 15 podatków na raz, podatków, które są wliczone w ceny żywności, prądu, paliwa, elektroniki czy śmieci” – oświadczył Kulesza. Zapowiedział likwidację m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku cukrowego, opłaty paliwowej, opłaty emisyjnej, opłaty reprograficznej, opłaty targowej oraz podatku od psa.

W programie zawarto także postulat wprowadzenia dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców, obniżenia opodatkowania cen paliw, redukcji podatku VAT oraz akcyzy. Zdaniem Konfederacji spowoduje to spadek cen paliwa do 4 zł za litr.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Poseł Krzysztof Bosak skrytykował sposób, w jaki traktowani byli pacjenci w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Zwrócił uwagę na zamykanie oddziałów szpitalnych oraz przejście na system teleporad. Wyraził opinię, że w służbie zdrowia potrzebna jest konkurencja, nie zaś monopol NFZ.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Poseł Artur Dziambor przedstawił projekt bonu edukacyjnego. Miałby on zapewnić rodzicom możliwość zadecydowania, do której szkoły posłać dziecko, a placówki edukacyjne musiałyby ze sobą konkurować.

Konfederacja skrytykowała też tzw. paszporty covidowe. Przedstawiła także postulaty zwolnienia rolników z akcyzy na paliwo, dążenia do zrównania dopłat rolniczych w UE, a także zastopowania „bezkarności urzędniczej” (zaproponowano bezpośrednią odpowiedzialność urzędników za wydanie błędnych decyzji).

msc.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz