W sobotę 15 maja Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło nowy „Polski Ład”, czyli program, który ma „naprawić” rzeczywistość w Polsce po pandemii koronawirusa.

Polski Ład ma się składać się z 10 obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025 i Złota jesień życia. Cały program liczy 132 strony.

Jako pierwszy głos zabrał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Znakiem firmowym naszej koalicji jest polityka społeczna. Polacy są przekonani, że należy im się takie życia jak w krajach na zachód i po części na południe od naszych granic. Chcemy te aspiracje zaspokoić i na to jest szansa – deklaruje lider PiS.

Kaczyński zapowiedział wydatki na służbę zdrowia na poziomie 150-160 mld zł, czyli 6 proc. PKB do 2023 roku, a w 2027 r. mają one dojść do 7 proc. PKB, czyli 200 mld zł. Lider PiS zapowiada proces “ściągania lekarzy z zewnątrz”, fundusz medyczny i modernizacji szpitali.

CZYTAJ TAKŻE:

Emigracja lekarzy za Zachód i masowa imigracja Ukraińców (Kresowy Przegląd Tygodnia #25)

Polscy lekarze zaniepokojeni możliwością zatrudniania imigrantów bez sprawdzania kwalifikacji

Winnicki: nie może być tak, że lekarze z zagranicy mają ułatwioną pracę w Polsce bardziej niż lekarze z Polski

Nasze przedsięwzięcia dadzą 500 tys. miejsc pracy w pierwszym rzucie – zadeklarował lider PiS. – Z jednej strony likwidujemy niesprawiedliwy degresywny system podatkowy i podnosimy sumę wolną od podatku do 30 tys. zł – mówił Kaczyński. Do 120 tys. zł z 85 tys. zł wzrośnie druga stawka podatkowa.

Dążymy do tego, żeby powstał jeden model kontraktu pracy. W kieszeniach Polaków znajdzie się 18 mld zł – ocenia Kaczyński.

Liczba mieszkań rośnie. Ale to zdecydowanie za mało. Polacy od 20 do 40 lat będą mogli uzyskać gwarancję bankową do 100 tys. zł – zapowiada szef PiS. – A dla tych, którzy wezmą kredyt, będą mogli otrzymać do 160 tys. zł na spłatę – mówi Kaczyński.

Domki do 70 m2 z płaskim dachem i poddaszem do wykorzystania – ok. 90 m2 powierzchni do wykorzystania – będą zwolnione z konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Kilka lat temu mówiłem w Małopolsce, że PiS reprezentuje polską wieś. Powtarzam to dziś: jestem z tego dumny. I znaczną część polskich miast. Ci, którzy próbują wieś lekceważyć są śmieszni i niemądrzy – stwierdził lider PiS. Jak ocenił, nie osiągnięto jeszcze “wyrównywania szans na wsi”.

Kaczyński zapowiedział prostszy proces przekazywania gospodarstw z pokolenia na pokolenie. – Chcemy opracować kodeks rolny. Zwrot za akcyzę od hektara wzrośnie o 10 zł. Niby niewiele, ale też się liczy. Uprościmy biurokrację, począwszy od rejestracji maszyn po wnioski o dopłaty – zrobimy to przez cyfryzację – mówił.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Spółki energetyczne dla rolników, spółdzielnie z możliwością stosowania instrumentów finansowych na rzecz inwestycji. To będzie szybko zmieniało wieś i małe miasta. Połączenia kolejowe z miastami i wsiami, gazyfikacja, kanalizacja dla bardzo wielu polskich wsi – wyliczał Kaczyński. – 4 tys. świetlic, 300 boisk, 100 basenów w gminach, gdzie ich nie ma. W sumie 3600 boisk do rewitalizacji, budowa domów opieki.

Szef PiS zapowiedział powstanie ustawy zapewniającej status artysty zawodowego dla ok. 60 tys. osób, które często nie mają dochodów i uprawnień emerytalnych. Kaczyński zadeklarował również odbudowę Pałacu Saskiego.

W szkołach ma odbywać się więcej lekcji historii. Mają zostać również wprowadzone programy, które pozwolą młodzieży zapoznawać się z Polską. – Polska musi być krajem dumnym – stwierdził Kaczyński.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Następnie głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który przedstawił 5 filarów “Polskiego Ładu”.

Możemy sami zadecydować o drodze, którą wybierzemy. Polski Ład jest taką propozycją nowych rozwiązań, bardziej sprawiedliwych, który będzie tworzył wysoko płatne miejsca pracy – mówił Morawiecki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Oprzemy się na nowych źródłach finansowania ze składki zdrowotnej (nie będzie możliwości odpisania jej od podatku -red.). Do tego wyższa kwota wolna, emerytura do 2,5 tys. zł zwolniona z podatku – wymienia Morawiecki.

Czas, żeby wszystkich zaprosić do tego nowego ładu. Po raz pierwszy od setek lat mamy szansę na to, żeby przeciętna polska rodzina żyła za kilkanaście lat na poziomie krajów z Europy Południowej – zadeklarował premier.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Idziemy dalej z rewolucją podatkową. To kwota wolna 30 tys. zł, ta kwota będzie wyższa niż we Francji czy we Włoszech, podobna jak w Danii. To rewolucja dla 18 mln Polaków. Ktoś kto zarabia wynagrodzenie minimalne otrzyma dodatkowo ponad 1,5 tys. zł – zapowiada Morawiecki. – Pomoże w tym podwyższenie drugiego progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. zł. Chcemy, żeby osoby zarabiające do 10 tys. zł brutto trochę także na tym skorzystały.

Ponadto premier zapowiedział nowe działania prodemograficzne. – Zdecydowaliśmy się za radą ekspertów wesprzeć rodziców w okresie po urodzeniu dziecka. W ciągu pierwszych trzech lat dla rodzin z drugim i większą liczbą dzieci oprócz 500 plus i 300 plus dodajemy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – 12 tys. zł do wykorzystania w pierwszych latach życia dziecka.

Dla 2/3 emerytów w portfelu zostanie 2 tys. zł netto. Jeśli emeryt nie będzie pobierał emerytury, a będzie pracował, nie będzie płacił PIT – mówił premier.

Pięciolatka PiS to prawie milion oddanych mieszkań. To co osiągnęliśmy to zdecydowanie za mało, to co zaproponowaliśmy wcześniej nie wyszło tak jak chcieliśmy, dlatego przebudowaliśmy nasz program mieszkaniowy – mówił premier.

Państwo polskie zagwarantuje wkład własny do 100 tys. zł, co pozwoli na szybkie podjęcie decyzji o zakupie mieszkania. W rodzinach z drugim i kolejnym dzieckiem będą kwoty umorzenia – co najmniej do 150 tys. zł – mówił premier.

Morawiecki zapowiedział budowę przez najbliższe 7 lat 2,5 tys. km dróg i autostrad. Premier mówił również o “rewolucji cyfrowej” w zakresie doprowadzenia sieci szerokopasmowej do domów, które jej nie mają. Rozwijana będzie także sieć 5G.

Ze środków z uprawnień do emisji CO2 utworzymy fundusz na remont i budowę nowych ciepłowni w 120 miastach – mówił Morawiecki. Ponadto zapowiedział, że rząd będzie dążył do tego by dopłaty rolnicze były na poziomie unijnym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Proponowane rozwiązania mają być jeszcze z Polakami konsultowane.

Dziś jest czas, zeby zadać pytanie jaka będzie Polska przyszłych pokoleń, czy będzie to Polska polskiej kultury, nie musimy przyjmować obcych mód. To może być Polska, gdzie będzie łatwo o pracę. To także Polska, gdzie Polacy będą chcieli wracać – zakończył swoje wystąpienie Morawiecki.

“Polski Ład” podpisany został przez liderów partii tworzących koalicję rządową: Jarosława Kaczyńskiego, Jarosława Gowina oraz Zbigniewa Ziobro, a także premiera Mateusza Morawieckiego i marszałek Sejmu Elżbietę Witek.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała szybszą możliwość wspólnego rozliczania się podatkowego oraz program z dotacjami “Żłobek w każdej gminie”.

Ponad 90 proc. Polaków zapłaci mniejsze podatki, a kilka procent zarabiających najwięcej zapłaci więcej – powiedział Jarosław Gowin.

Stawiamy na polskie firmy, na ogromnych inwestycjach muszą skorzystać podmioty płacące podatki w Polsce – dlatego ogłaszam czerwony dywan dla polskich przedsiębiorców – mówił Gowin. Zapowiedział, że jego resort pracuje nad odpowiednią zmianą prawa zamówień publicznych, aby preferowane były polskie firmy.

Ważnym elementem “Polskiego Ładu” ma być transformacja energetyczna. – Pracujemy nad projektem elektrowni jądrowych, ważna będzie energetyka wodorowa, dzięki programom “Czyste powietrze” i “Mój prąd” poprawimy jakość powietrza – ocenia wicepremier Gowin.

Kresy.pl 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. bob
    bob :

    Czyli 2 punkt to kłamstwo i podatki mniejsze nie będą + socjal s0cial i socjal czy się robi czy się leży zero planów na podniesienie poziomu nauki szkolnictwa wyższego które już ociera się o dno np. pis to partia już stricte socjalno-lewicowa tylko z “mordą” katolicką jeszcze puki co