Kuriozalna uchwała radnych Warszawy – zakazali poruszania się furgonetkom pro-life

Radni Warszawy podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy przyjęli uchwałę zakazującą poruszania się po mieście pojazdom propagującym określone treści, w tym antyaborcyjne. Uchwała jest niezgodna z konstytucją zapewniającą wolność poruszania się i wyrażania poglądów.

Zdominowana przez radnych Koalicji Obywatelskiej rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę „w sprawie przepisów porządkowych zakazujących poruszania się niektórymi rodzajami pojazdów”. Za uchwałą zagłosowało 40 radnych a 18 było przeciw. Jak podaje PAP, uchwała wejdzie w życie w ciągu 5 dni po publikacji, o ile nie uchyli jej wojewoda.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Uchwała zakazuje poruszania się po Warszawie pojazdom propagującym „nieprawdziwe” treści na temat „osoby, grupy osób, instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej” a także sugerujących popełnianie przez te osoby przestępstw i wykroczeń. Uchwała stanowi, że chodzi o treści propagowane za pomocą zdjęć, napisów, plakatów, banerów i transparentów a także sprzętu nagłaśniającego. W paragrafie 2 uchwały dodano, że chodzi też o „treści drastyczne”, w tym przedstawiające „zwłoki lub szczątki ludzkie oraz części płodu ludzkiego”.

Za złamanie uchwały grozi kara grzywny.

Zgłaszający projekt uchwały mecenas Jarosław Kaczyński, radny KO, nie ukrywał, że chodzi o wyeliminowanie z obszaru miasta treści „homofobicznych” i antyaborcyjnych.

Radni PiS, którzy głosowali przeciw, wskazywali, iż uchwała nie ma podstawy prawnej i jest niezgodna z konstytucją. Ma to m.in. potwierdzać opinia prawników warszawskiego ratusza. „To ograniczenie wolności głoszenia poglądów, prezentowania informacji w sferze publicznej. Istnieją inne kanały dochodzenia naruszonych swoich dóbr, jeżeli tak to odbieramy, niż podejmowanie tej uchwały” – powiedział radny PiS Błażej Poboży.

„To jawne naruszenie Konstytucji i ustawy o samorządzie gminnym” – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Warszawa: Anarchiści zaatakowali przeciwników pedofilii

Kresy.pl / rmf24.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz