W czwartek władze Iraku poinformowały o ataku rakietowym na tzw. zieloną strefę w Bagdadzie. Jest to ufortyfikowany obszar stolicy Iraku, w którym znajdują się budynki rządowe oraz misje dyplomatyczne (m.in. ambasada Stanów Zjednoczonych).

Irackie władze poinformowały, że atak spowodował jedynie straty materialne, nikt nie odniósł obrażeń. Dwie rakiety zostały wystrzelone w ambasadę USA w tzw. zielonej strefie. Jedna z rakiet została przechwycona przez system obrony powietrznej ambasady USA. Druga trafiła w obrzeża strefy – informuje agencja „Reuters”.

W ostatnim czasie doszło do kilku podobnych incydentów na terytorium Iraku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że w kierunku bazy lotniczej Ajn Al-Asad w zachodnim Iraku wystrzelono w środę serię 14 rakiet. W bazie tej przebywają między innymi żołnierze USA, ale też zachodnich armii wspierających amerykańską misję w bliskowschodnim kraju. Część pocisków sięgnęła obszaru bazy.

Irackie siły bezpieczeństwa twierdzą, że atak na bazę przeprowadzono z wyrzutni umieszczonej na ciężarówce. Rakiety zostały odpalone z okolicy wsi Bagdadi. Odpowiedzialność za atak wzięła na siebie wcześniej nieznana grupa – Brygady Pomsty za al-Muhandisa. Mahdi al-Muhandis był zastępcą dowódcy Sił Mobilizacji Ludowej – szyickiej milicji współpracującej z Iranem. Al-Muhandis zginął w zamachu przeprowadzonym przez Amerykanów na znanego irańskiego generała Kassem Solejmaniego w styczniu 2020 r. Sugeruje to, że za atakiem na bazę Ajn Al-Asad mogą stać Siły Mobilizacji Ludowej.

Z kolei w nocy z poniedziałku na wtorek siły amerykańskie zestrzeliły uzbrojonego drona z bombą, która była wycelowana w ambasadę USA w Bagdadzie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Amerykańskie bazy zostały ogłoszone celem szyickich ugrupowań po amerykańskim zamachu na generała irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) Kasema Solejmaniego przeprowadzonym na początku zeszłego roku. Solejmani koordynował politykę Iranu wobec Iraku i wsparcie jakiego ten pierwszy udzielał niektórym ugrupowaniom militarno-politycznym irackich szyitów.

reuters.com / pap / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz