Donald Tusk odejdzie z funkcji przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (PPE), poinformował w niedzielę, dzień po tym, jak ogłosił powrót do polskiej polityki jako lider Platformy Obywatelskiej.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Donald Tusk odejdzie z funkcji przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, poinformował w niedzielę, dzień po tym, jak ogłosił powrót do polskiej polityki jako lider Platformy Obywatelskiej.

Tusk, który w sobotę powrócił jako lider liberalnej Platformy Obywatelskiej jest przewodniczącym ugrupowania partii europejskich EPP (Europejska Partia Ludowa).

Zapowiedział, że rozmowy w sprawie jego następcy na stanowisku przewodniczącego EPP rozpoczną się jesienią. „Oczywiście formalnie mogę być szefem partii… i Europejskiej Partii Ludowej, która jednoczy wiele europejskich partii” – powiedział dziennikarzom Tusk.

„Ale tak jak powiedziałem, moim zamiarem jest zaangażowanie się w sprawy polskie w 100%, a nie w 90 czy 80%, więc poinformowałem już moich partnerów z Europejskiej Partii Ludowej… że podjąłem decyzję wrócić do polskiej polityki” – powiedział.

W sobotę podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej dokonano kluczowych zmian w zakresie kierownictwa partii. Borys Budka zrezygnował z funkcji szefa partii. Kierownictwo objął były premier Donald Tusk. “Wróciłem. Wiem, że trochę długo czekaliście. Wróciłem na 100 procent. Platformo, jesteście unikatowym zespołem ludzi dobrej woli” – oświadczył Tusk cytowany przez portal “Do Rzeczy”.

“Dlaczego właśnie dziś? Czuję się współodpowiedzialny za losy PO. Nie, żebym miał specjalną miłość do politycznych bytów. Kocha to się żonę, dzieci i szczególnie wnuki. Platforma jest niezbędna jako siła, żeby wygrać z PiS-em walki o przyszłość. I o tym mówi historia” – powiedział były premier oraz były przewodniczący Rady Europejskiej.

“Projekt PO od początku istnienia ma wpisaną wolę istnienia i umiejętność zwyciężania. Nie o PO tu tylko chodzi, to nie ona jest istotą naszej decyzji. Od wielu lat wstaję myśląc o tym, co się dzieje w Polsce” – dodał.

Były premier skrytykował partię rządzącą. “Pomysł PiS na Polskę jest jak z drukarki 3D. Dług, daniny drożyzna” – powiedział. Tusk skrytykował prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. “Okradziono nas z bezpieczeństwa. Kaczyński jest czystym przykładem wicepremiera ds. niebezpieczeństwa. Nie przyzwyczajajmy się do sytuacji, gdy Polska jest sama, jak nigdy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat” – oświadczył.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply