Kolejny sondaż potwierdza wzrost notowań KO po powrocie Tuska

Jak wynika z nowego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, powrót Donalda Tuska na fotel szefa PO spowodował wyraźny wzrost notowań Koalicji Obywatelskiej. Traci na tym ruch Szymona Hołowni, a także Lewica.

W piątek opublikowano wyniki najnowszego sondażu preferencji partyjnych United Surveys dla Wirtualnej Polski. Badanie przeprowadzono między 5 a 7 lipca, czyli już po ogłoszeniu powrotu byłego premiera i byłego szefa Rady Europejskiej, Donalda Tuska, do polskiej polityki. Po latach ponownie stanął na czele Platformy Obywatelskiej. Ponadto, premier Mateusz Morawiecki został jednym z wiceprezesów PiS.

Z sondażu wynika, że partia Jarosława Kaczyńskiego wraz z sojusznikami może liczyć na poparcie 35,2 proc. ankietowanych. To oznacza wzrost poparcia dla PiS o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem sprzed ponad dwóch tygodni.

 

Co ważne, wyraźny wzrost poparcia odnotowała Koalicja Obywatelska, której rdzeniem jest PO, teraz z Tuskiem na czele. Partię tę poparłoby w wyborach 21,3 proc. badanych, czyli aż o 6,6 pkt proc. więcej niż poprzednio. Platforma wyprzedziła też dotychczasowego wicelidera sondaży, czyli ruch Polska 2050 Szymona Hołowni. W najnowszym badaniu ugrupowanie to może liczyć na głosy 16,5 proc. ankietowanych, co oznacza spadek o 2,5 pkt proc.

Ponadto, do Sejmu weszłyby jeszcze trzy inne ugrupowania, przy czym wszystkie odnotowały mniejsze poparcie niż w poprzednim badaniu. Na Lewicę chce głosować 7,8 proc. respondentów (spadek o 2,6 pkt proc.), na Konfederację 5,6 proc. (spadek o 1,5 pkt proc.), na PSL – Koalicję Polską – 5,1 proc. badanych (spadek o 0,2 pkt proc.).

Wyborcy deklarujący udział w wyborach, ale niezdecydowani na kogo oddać głos, stanowią 8,5 proc. 45,9 proc. ankietowanych powiedziało, że na pewno weźmie udział w wyborach, a kolejne 4,3 proc. raczej weźmie udział w wyborach.

Sondaż United Surveys przeprowadzono metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dodajmy, że już wcześniejszy sondaż agencji Opinia24 dla RMF FM sugerował, że powrót Donalda Tuska jako lidera Platformy Obywatelskiej pozytywnie wpłynął na notowania tej partii, kosztem ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. Potwierdzał to inny sondaż, przeprowadzony przez United Surveys.

Dodajmy, że jeden z niedawnych sondaży wskazywał, że po okresie wzrostu poparcie dla ruchu Hołowni zaczęło spadać.

Wp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz