Rosyjskie ministerstwo obrony zaprzeczyło w piątek, że dwa myśliwce Su-24 naruszyły granice państw bałtyckich – przekazała agencja prasowa TASS.

Jak przekazała agencja prasowa TASS, rosyjskie ministerstwo obrony zaprzeczyło w piątek, że dwa myśliwce Su-24 naruszyły granice państw bałtyckich.

„8 lipca 2021 r. dwa samoloty Su-24 z lotnictwa morskiego Floty Bałtyckiej wykonały zaplanowany lot szkoleniowy w przestrzeni powietrznej nad neutralnymi wodami Bałtyku” – poinformował resort. Odrzutowce wykonywały swój lot „w ścisłej zgodności z międzynarodowymi zasadami korzystania z przestrzeni powietrznej, bez naruszania granic innych państw” – podkreśliło rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak informowaliśmy na naszym portalu, prezydenci Litwy Gitanas Nausėda i premier Hiszpanii Pedro Sanchez musieli w trybie nagłym przerwać konferencję prasową jaką odbywali w bazie lotniczej w Szawlach.

Jak wynika z nagrania wideo po kilku minutach od rozpoczęcia konferencji do kabiny samolotu na tle którego przemawiali politycy wsiadł pospiesznie pilot wojskowy. Jego działanie wywołało dezorientacje mówiącego właśnie prezydenta Litwy. Po chwili politycy zostali poinstruowani przez wojskowych, by opuścili miejsce konferencji.

Jak wkrótce objaśnił na Facebooku minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas samolot nagrany w czasie konferencji prasowej był jedną z dwóch maszyn, którą poderwano w trybie awaryjnym w celu przechwycenia obcych samolotów.

„W międzynarodowej przestrzeni powietrznej Litwy nad Morzem Bałtyckim zarejestrowane zostały dwa samoloty, o których planie lotu nie zawiadomiono, na zapytania [ich] piloci nie odpowiadali, dlatego była wezwana ochrona powietrzna” – słowa rzecznika litewskiego Ministerstwa Obrony Andriusa Dildy zacytował portal Delfi.

W wypowiedzi dla agencji TASS, przytaczanej przez portal RBK, Dilda skonkretyzował, że samolotami, które wywołały alarm w Szawlach były dwa rosyjskie Su-24 realizujące przelot z obwodu kaliningradzkiego nad główne terytorium Rosji.

Czytaj także: Myśliwce NATO przechwyciły sześć grup rosyjskich samolotów wojskowych

Kresy.pl/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz