W poniedziałek 29 marca myśliwce NATO dziesięciokrotnie przechwytywały rosyjskie bombowce i myśliwce podczas lotu nad północnym Atlantykiem, Morzem Północnym, Morzem Czarnym i Morzem Bałtyckim.

W poniedziałek 29 marca samoloty NATO przechwyciły w sumie sześć różnych grup rosyjskich samolotów wojskowych w pobliżu przestrzeni powietrznej sojuszu podczas lotu nad północnym Atlantykiem, Morzem Północnym, Morzem Czarnym i Morzem Bałtyckim.

„Przechwytywanie wielu grup rosyjskich samolotów świadczy o gotowości i zdolności sił NATO do ochrony nieba sojuszników 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku” – powiedział generał brygady Andrew Hansen, zastępca szefa operacji sztabowych w Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu w Ramstein w Niemczech.

Zobacz też: Szefowie dyplomacji państw NATO: Agresywne działania Rosji stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Na północy, norweskie F-16 zostały poderwane po tym, jak radary wykryły dwie grupy rosyjskich samolotów wojskowych lecących w pobliżu wybrzeża Norwegii. Norweskie odrzutowce przechwyciły dwa bombowce Tu-95, które nadal leciały na południe nad Morzem Północnym, co skłoniło Wielką Brytanię i Belgię do poderwania myśliwców Typhoon i F-16. Później tego samego dnia norweskie F-16 przechwyciły dwa bombowce Tu-160 nad wodami międzynarodowymi.

Radary NATO wykryły również trzy rosyjskie samoloty wojskowe w pobliżu przestrzeni powietrznej sojuszu nad Morzem Czarnym. Tureckie, rumuńskie i bułgarskie myśliwce wzbiły się w powietrze, aby śledzić rosyjskie samoloty, dopóki nie opuściły tego obszaru. Oddzielnie włoski myśliwiec przechwycił rosyjski morski samolot patrolowy Il 38, który był eskortowany przez myśliwce nad Bałtykiem.

„Mężczyźni i kobiety z dwóch Natowskich Centrów Połączonych Operacji Powietrznych w Uedem w Niemczech i Torrejón w Hiszpanii szybko zareagowali na niezidentyfikowane samoloty w pobliżu granic sojuszu, podrywając myśliwce z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Włoch, Rumunii, Bułgarii i Turcji, aby zbadać i chronić sojuszniczą przestrzeń powietrzną”, powiedział brygadier Hansen, dodając, że misja NATO to zbiorowy wysiłek.

Zobacz też: Polscy czołgiści brali udział w ćwiczeniach NATO na Łotwie [+FOTO]

Natowscy urzędnicy zauważają, że rosyjskie samoloty wojskowe często nie przesyłają kodu wskazującego ich pozycję i wysokość, nie przedstawiają planu lotu lub nie komunikują się z kontrolerami ruchu lotniczego, co stwarza potencjalne zagrożenie dla cywilnych samolotów pasażerskich.

Rosyjskie samoloty przechwycone w poniedziałek nigdy nie wleciały w przestrzeń powietrzną sojuszu, a przechwycenia były przeprowadzane w bezpieczny i rutynowy sposób – czytamy w komunikacie NATO.

Zobacz też: Morze Bałtyckie: Manewry NATO pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii [+FOTO]

Kresy.pl/NATO

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz