Pomimo upływu prawie czterech dni od zakończenia wyborów uzupełniających do parlamentu Ukrainy wciąż nie wiadomo, kto zwyciężył w okręgu nr 87 w obwodzie iwanofrankiwskim. Liczenie głosów przerwano z powodu absencji członków komisji wyborczej i fałszywych alarmów. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i policja przyznały komisji wyborczej ochronę.

Jak podaje portal Zaxid.net, w przeciągu ostatnich 24 godzin organa ścigania otrzymały cztery doniesienia o podłożeniu ładunku wybuchowego i trzy o wzięciu zakładników w obiektach komisji wyborczej w 87. okręgu wyborczym w obwodzie iwanofrankiwskim. Wszystkie okazały się fałszywe. W związku z tym Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i ukraińska policja zdecydowały o zapewnieniu komisji wyborczej ochrony.

Jednocześnie wszczęto dochodzenie karne w sprawie świadomego składania fałszywych zawiadomień o zagrożeniu życia i bezpieczeństwa obywateli.

Zdaniem SBU „takie wydarzenia wskazują na możliwe próby destabilizacji sytuacji wokół wyborów w 87. okręgu wyborczym”.

30 kwietnia podliczanie głosów wstrzymano jednak z innego powodu – na posiedzeniu okręgowej komisji wyborczej nie pojawiło się kilku jej członków, przez co zabrakło kworum. Jednocześnie informowano o czynnościach dochodzeniowych policji w pomieszczeniach komisji. Tego dnia Centralna Komisja Wyborcza dokonała zmiany szefa i trzech członków komisji.

W niedzielę po zamknięciu lokali wyborczych sondaże exit poll pokazały, że prawie tyle samo głosów otrzymali Rusłan Koszułynski ze Swobody, Wasyl Wirastiuk ze Sługi Narodu i Ołeksandr Szewczenko z partii „Majbutne”. Wirastiuk i Szewczenko ogłosili swoje zwycięstwo. W związku z przerwaniem liczenia głosów od wtorku do czwartku na stronie internetowej CKW widniała liczba 67,52% podliczonych głosów. Jak podaje Zaxid.net, deputowani Sługi Narodu udali się do Nadwórnej, gdzie znajduje się siedziba okręgu wyborczego, aby „monitorować” przebieg procesu liczenia głosów.

W środę pod budynkiem komisji odbyły się równoległe wiece poparcia dla Wirastiuka i Szewczenki.

W czwartek liczenie głosów zostało wznowione. Po podliczeniu prawie 90% głosów prowadzi Wirastiuk z 31,5% przed Szewczenką (29,5%) i Koszułynskim (prawie 29%).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak podawaliśmy, mandat parlamentarzysty z obwodu nr 87 zwolnił się, ponieważ deputowany Zinowij Andrijowycz w wyborach samorządowych w październiku ub. roku został wybrany na mera Nadwórnej.

Kresy.pl / zaxid.net

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz