Prezydenci Litwy Gitanas Nausėda i premier Hiszpanii Pedro Sanchez musieli w trybie nagłym przerwać konferencję prasową jaką odbywali w bazie lotniczej w Szawlach.

Miejsce konferencji szefa hiszpańskiego rządu nie było przypadkowe. 7 samolotów Eurofighter Typhoon hiszpańskich sił powietrznych pełni obecnie służbę w Szawlach. Pełnią one od 31 kwietnia obowiązki kolejnego kontyngentu w ramach misji NATO Baltic Air Policing. Misja ta zakłada ochronę przestrzeni państw bałtyckich, które same nie posiadają własnego lotnictwa wojskowego. Politycy mogli na własne oczy przekonać się jak ona funkcjonuje.

Jak wynika z nagrania wideo po kilku minutach od rozpoczęcia konferencji do kabiny samolotu na tle którego przemawiali politycy wsiadł pospiesznie pilot wojskowy. Jego działanie wywołało dezorientacje mówiącego właśnie prezydenta Litwy. Po chwili politycy zostali poinstruowani przez wojskowych, by opuścili miejsce konferencji.

Jak wkrótce objaśnił na Facebooku minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas samolot nagrany w czasie konferencji prasowej był jedną z dwóch maszyn, którą poderwano w trybie awaryjnym w celu przechwycenia obcych samolotów.

“W międzynarodowej przestrzeni powietrznej Litwy nad Morzem Bałtyckim zarejestrowane zostały dwa samoloty, o których planie lotu nie zawiadomiono, na zapytania [ich] piloci nie odpowiadali, dlatego była wezwana ochrona powietrzna” – słowa rzecznika litewskiego Ministerstwa Obrony Andriusa Dildy zacytował portal Delfi.

W wypowiedzi dla agencji TASS, przytaczanej przez portal RBK, Dilda skonkretyzował, że samolotami, które wywołały alarm w Szawlach były dwa rosyjskie Su-24 realizujące przelot z obwodu kaliningradzkiego nad główne terytorium Rosji.

Czytaj także: Myśliwce NATO przechwyciły sześć grup rosyjskich samolotów wojskowych

delfi.lt/rbc.ru/kresy.pl

 

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply