Delegacja Talibów w Rosji poinformowała w piątek, że grupa kontroluje ponad 85% terytorium Afganistanu i zapewniła Rosję, że nie pozwoli na wykorzystanie tego kraju jako platformy do atakowania innych – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, delegacja Talibów w Rosji poinformowała w piątek, że grupa kontroluje ponad 85% terytorium Afganistanu i zapewniła Rosję, że nie pozwoli na wykorzystanie tego kraju jako platformy do atakowania innych.

Setki afgańskich pracowników służb bezpieczeństwa do ucieczki przez granicę do sąsiedniego Tadżykistanu i wzbudziło obawy w Moskwie i innych stolicach, że islamscy ekstremiści mogą zinfiltrować Azję Środkową. Na konferencji prasowej w Moskwie w piątek trzech talibów próbowało zasygnalizować, że nie stanowią zagrożenia dla regionu.

Przedstawiciele zapewnili , że Talibowie zrobią wszystko, co w ich mocy, aby uniemożliwić działalność Państwa Islamskiego na terytorium Afganistanu i że będą również dążyło do wyeliminowania produkcji narkotyków. „Podejmiemy wszelkie środki, aby Państwo Islamskie nie działało na terytorium Afganistanu… a nasze terytorium nigdy nie zostanie użyte przeciwko naszym sąsiadom” – powiedział przez tłumacza urzędnik talibski, Szahabuddin Delawar.

Ta sama delegacja zapowiedziała dzień wcześniej, że grupa nie zaatakuje granicy tadżycko-afgańskiej. Rosja odnotowała gwałtowny wzrost napięć na tej samej granicy, z których dwie trzecie obecnie kontroluje talibowie, jak podała w piątek agencja informacyjna Interfax w rosyjskim ministerstwie spraw zagranicznych.

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji wezwało wszystkie strony konfliktu afgańskiego do wykazania powściągliwości i powiedziało, że Rosja i kierowany przez nią blok wojskowy podejmą zdecydowane działania, aby w razie potrzeby zapobiec agresji na granicy, podała RIA.

Delegacja talibów powiedziała na tej samej konferencji prasowej, że grupa będzie szanować prawa mniejszości etnicznych, a wszyscy obywatele Afganistanu powinni mieć prawo do godnej edukacji w ramach prawa islamskiego i tradycji afgańskich. „Chcemy, aby wszyscy przedstawiciele społeczeństwa afgańskiego… uczestniczyli w tworzeniu państwa afgańskiego” – powiedział Delawar.

Zobacz też: Talibowie zajęli przejście na północnej granicy Afganistanu

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply