Rosyjskie źródło poinformowała o tym, że talibowie wywiesili swoją flagę na jednym z przejść granicznych Afganistanu.

Jak podała w czwartek agencja informacyjna RIA Nowosti  oddział talibów zajął podejście do mostu na rzecz Pandż wyznaczającego granicę między Afganistanem a Tadżykistanem. Powołując się na tadżyckie źródła agencja twierdzi, że islamiści wywiesili po afgańskiej stronie granicy flagę swojego ruchu.

“Talibowie, którzy 5 lipca zajęli pograniczny posterunek wojsk rządowych Afganistanu, wywiesili dziś po swojej stronie na podporze swoją flagę” – powiedział RIA Nowosti urzędnik z administracji tadżyckiego obwodu górsko-badachszańskiego sąsiadującego z Afganistanem. Rosyjska agencja przypomina, że afgańscy funkcjonariusze poddali w poniedziałek swój posterunek bez walki. 312 z nich postanowiło przekroczyć most by uzyskać azyl po tadżyckiej stronie rzeki.

W ostatnim okresie doszło do wzmożenia aktywności militarnej talibów w Afganistanie, którzy w ostatnich tygodniach przejęli kontrolę nad wieloma rejonami tego kraju, szczególnie północnymi, przy tadżyckiej granicy. Ich ofensywy osiągają kolejne cele w prowincjach Badachszan i Tachar. Skłoniło to już władze Tadżykistanu od ogłoszenia częściowej mobilizacji w celu wysłania dodatkowych sił na granicę z południowym sąsiadem. Według najnowszych danych nawet jedna trzecie terytorium Afganistanu może być poza kontrolą jego oficjalnych władz.

Ofensywa islamistów przebiega w momencie gwałtownego wycofywania się wojsk amerykańskich i ich sprzymierzeńców z Afganistanu, niemal 20 lat po rozpoczęciu interwencji zbrojnej NATO w tym azjatyckim państwie. Amerykanie przyspieszyli wręcz odwrót z Afganistanu znacznie uprzedzając wcześniej określony termin 11 września bieżącego roku.

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply