RMF: KO wyprzedza ruch Hołowni. Efekt powrotu Tuska? [SONDAŻ]

Z sondażu agencji Opinia24 dla RMF FM wynika, że powrót Donalda Tuska jako lidera Platformy Obywatelskiej pozytywnie wpłynął na notowania tej partii, kosztem ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. Potwierdza to inny sondaż, przeprowadzony przez United Surveys.

W środę opublikowano wyniki sondażu wyborczego „Puls Opinii”, zrealizowanego przez agencję Opinia24 dla RMF FM. Wynika z niego największym poparciem wciąż cieszy się Zjednoczona Prawica na czele z PiS (29 proc.), przy czym poziom poparcia w zasadzie nie uległ zmianie od badania Opinii24 w marcu br.

Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelską, na którą chciałoby zagłosować 23 proc. respondentów, czyli o 3 pkt. proc. więcej niż w marcu. Na trzecie miejsce spadł z drugiego ruch Polska 2050 Szymona Hołowni (17 proc.), tracąc aż 7 pkt. proc.

 

Na 10 proc. głosów mogłaby liczyć Konfederacja Wolność i Niepodległość. Partia ta zanotowała wzrost poparcia o 2 pkt. proc., dzięki czemu wyprzedziła Lewicę, na którą chce obecnie głosować 8 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt. proc.).

Progu wyborczego nie przekroczyłoby Polskie Stronnictwo Ludowe (4 proc., wzrost o 2 pkt. proc.) oraz Kukiz’15 (1 proc., spadek o 1 pkt. proc.). 8 proc. ankietowanych nie wie, na kogo chciałoby zagłosować.

Pod względem potencjalnej frekwencji wyborczej, 66 proc. respondentów deklaruje, że na pewno weźmie udział w wyborach, gdyby te odbywały się w najbliższych dniach. Kolejne 15 proc. „raczej weźmie udział”. Głosować nie chce 14 proc. badanych, z czego 8 proc. na pewno nie weźmie udziału w wyborach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sondaż został zrealizowany w dniach 2-5 lipca 2021 roku techniką wywiadu telefonicznego CATI na losowej, ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

Badanie zostało przeprowadzone w czasie, gdy Donald Tusk wracał do polskiej polityki. Przypomnijmy, że były premier i były szef Rady Europejskiej po latach ponownie objął przewodnictwa w PO. Zaznaczono jednak, że trudno określić, jaki faktycznie wpływ na ten wynik miał powrót Tuska. Polityk ogłosił swój powrót w sobotę 3 lipca, drugiego dnia prowadzenia sondażu. Jednak część komentatorów zwraca uwagę, że już wcześniej, od paru tygodni, Tusk wyraźnie sygnalizował, że zamierza wrócić do polskiej polityki, a w dniach poprzedzających sondaż w mediach powszechne były różnego rodzaju mniej i bardziej oficjalne informacje na ten temat. Sprawa była też intensywnie komentowana. Zdaniem części komentatorów, wielu sympatyków i wyborców PO przeczuwało, że Tusk wróci.

Już po opublikowaniu badania Opinii24 ukazał się sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM, który przeprowadzono 5 lipca – już po powrocie Donalda Tuska na funkcję szefa PO. Koalicja Obywatelska wyprzedza w nim Polskę 2050 o 2 pkt. proc. (18,6 proc. vs 16,6 proc.). Dziennik.pl zaznacza, że „sondaż pokazuje zmianę trendu, gdyż od lutego ugrupowanie Szymona Hołowni było przed KO”.

Dodajmy, że jeden z niedawnych sondaży wskazywał, że po okresie wzrostu poparcie dla ruchu Hołowni zaczęło spadać.

rmf24.pl / dziennik.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz