Czekają nas na Śląsku wielkie zadania do wykonania, wierzę, że zdołamy je zrealizować z pożytkiem dla Śląska i mieszkających tutaj ludzi – oświadczył w niedzielę prezydent Andrzej Duda. „Pochylam dziś nisko głowę przed bohaterami wszystkich Powstań Śląskich” – dodał. Słowa padły w Katowicach w czasie obchodów 100. rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego.

W niedzielę prezydent wręczył Order Orła Białego, przyznany pośmiertnie dowódcy pierwszego i drugiego zrywu Alfonsowi Zgrzebniokowi (1891 – 1937) jego krewnej. Odsłonił także okolicznościowe tablice. “Ślązacy, kiedy trzeba umieli chwycić za broń, a kiedy trzeba – za łopatę, za oskard, za świder i za pióra po to, by pracować dla Rzeczypospolitej. Dlatego warto wiele dla Śląska poświecić – bo Rzeczypospolita jest to Śląskowi i Ślązakom winna” – powiedział prezydent cytowany przez portal Interia.

Podziękował władzom polskich miast za pielęgnowanie pamięci o Powstaniach Śląskich. “To jest bardzo ważne, to buduje patriotyczne postawy, to buduje poczucie jedności, to buduje też poczucie odpowiedzialności za tę ziemię” – powiedział.

“Pochylam dziś nisko głowę przed bohaterami wszystkich Powstań Śląskich” – dodał.

Przypomnijmy, że w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., po niekorzystnym dla Polski wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku z marca tego roku, wybuchło III powstanie śląskie. Było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na tym obszarze.

Na czele powstania stał Wojciech Korfanty, działacz chrześcijańskiej demokracji. Walki trwały dwa miesiące, a najbardziej zacięte boje toczono o Górę Świętej Anny.

„Zwycięstwo osiągniemy za wszelka cenę i nie ma takiego mocarza na świecie, który by mógł nas okuć ponownie w kajdany germańskie” – pisał 3 maja w odezwie do rodaków Korfanty.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Gliwice: grupa osób, w tym naukowcy, chce zablokować budę Pomnika Powstań Polskich

Łącznie w powstaniu udział wzięło około 60 tys. Polaków. Po ustaniu walk Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (Chorzów), Rybnik, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

Pierwsze Powstanie Śląskie wybuchło w 1919 roku, w 1920 drugie, w 1921 r. miał zaś miejsce plebiscyt oraz trzecie Powstanie Śląskie.

Czytaj także: Głogówek: radni z mniejszości niemieckiej zablokowali upamiętnienie polskich patriotów na Pomniku Powstańców Śląskich

wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    Życzyłbym sobie usłyszeć z ust prezydenta mojego kraju takie słowa:
    „Lwowiacy, kiedy trzeba umieli chwycić za broń, a kiedy trzeba – za łopatę i za pióra po to, by pracować dla Rzeczypospolitej. Dlatego warto wiele dla Lwowa poświecić – bo Rzeczypospolita jest to miastu Lwów i Lwowianom winna”.
    Czy się doczekam? Wątpię! Miło, że pamięta o Powstaniu Wielkopolskim i Powstaniach Śląskich, ale krew przelana w obronie Lwowa, Wilna, Grodna i całych Ziem Wschodnich pozostaje w cieniu. Czyżby była gorsza?