Władysław Kosiniak-Kamysz twierdzi, że rząd jest gotowy pomóc Ukrainie w odzyskaniu mężczyzn w wieku poborowym, aby pomogli swojej ojczyźnie w walce w wojnie z Rosją.

Pytany w środę na antenie Polsat News o wstrzymanie wydawania gotowych dokumentów dla mężczyzn w wieku 18-60 lat przez ukraińskie konsulaty mówił: “Nie dziwię się ukraińskim władzom, że zrobią wszystko, aby dostarczać żołnierzy na front”.

Kosiniak-Kamysz zauważył, że ​​Polska już w przeszłości oferowała Ukrainie pomoc, aby poborowi wrócili do kraju i wypełnili swój obywatelski obowiązek. Uważa, że wielu Polaków jest zbulwersowanych, gdy widzą młodych Ukraińców w hotelach i kawiarniach i słyszą “ile wysiłku musimy włożyć, aby pomóc Ukrainie” – powiedział.

Jednocześnie minister nie określił, w jaki sposób dokładnie Polska będzie pomagać w powrocie mężczyzn na Ukrainę.

Odpowiadając na pytanie, jak Polska zareagowałaby, gdyby Kijów zwrócił się o pomoc w powrocie do domu tych, którzy po upływie terminu ważności paszportu mogą stracić prawo do pobytu w Polsce, szef MON powiedział: “Każde wsparcie jest możliwe”.

Ukraińskie MSZ nakazało zawieszenie od 23 kwietnia świadczenia usług konsularnych dla mężczyzn w wieku poborowym “w celu uniemożliwienia obywatelom Ukrainy uchylania się od obowiązków uregulowania kwestii rejestracji wojskowej przez terytorialne ośrodki poboru oraz dostępności wojskowych dokumentów rejestracyjnych”. Wirtualna Polska opisuje w środę, że od rana w warszawskim punkcie paszportowym w Blue City tłumy mężczyzn usiłowały odebrać paszport. Nagrania dramatycznych scen zostały opublikowane w mediach społecznościowych.

Ukraińcy, o których mowa, wniosek o wymianę dokumentu złożyli kilka tygodni w wcześniej w związku z uchwaloną 11 kwietnia przez ukraiński parlament ustawą o mobilizacji. Zakłada ona wstrzymanie świadczeń konsularnych dla mężczyzn, którzy nie zarejestrowali się w jednostkach wojskowych.

Zakaz wydawania dokumentów doprowadził do dramatycznych scen w punkcie paszportowym Ukrainy przy Al. Jerozolimskich w Warszawie.

Nagrania dramatycznych scen zostały opublikowane w mediach społecznościowych.

Mężczyźni paszportu odebrać nie mogą, a oficjalny komunikat biura prasowego wydziału sugeruje, że powodem jest “awaria systemu”.

“Decyzja Kułeby dla wielu jest szokiem. W tłumie są osoby, które na odbiór dokumentu czekały od godz. 3 rano we wtorek. Wcześniej każda z tych osób otrzymała powiadomienie na telefon z informacją, że paszport jest gotowy do odbioru” – pisze WP.

“Pokażcie mi, że macie mój paszport, a będę spokojny (…) zapłaciłem za to, a Kułeba nie ma prawa zabronić nam wydania mi paszportu” – krzyczy jeden z mężczyzn.

“Oddaj dokumenty i wynoś się na Ukrainę i sama walcz” – jedna z Ukrainek zwraca się do obsługi punktu.

“Zapłaciłam za paszport, proszę mi zwrócić dokumenty syna albo pieniądze” – krzyczy matka 16-letniego chłopaka.

Inna kobieta w punkcie paszportowym pojawiła się ze swoim 18-letnim synem i powiedziała: “Nie wyślę syna na mięso armatnie”. “Nie mogę zrozumieć, co takiego zrobiliśmy. Jak władze mogły podjąć wobec nas tak radykalne działania?” – dodała.

“Nie dostaliśmy żadnych wiadomości, że ten system w Polsce nie będzie działał. Dzwoniłem do przyjaciół z Ukrainy i ten sam system jest tam sprawny. Okłamują nas. Chcą nas zmusić za wszelką cenę do powrotu do kraju” – WP cytuje jednego z oczekujących mężczyzn.

Niektórzy z obecnych tam Ukraińców przyznawali, że prędzej zrzekną się obywatelstwa niż wrócą do kraju. Deklarowali, że nie dadzą się “przemielić na froncie”.

“Dlaczego ukraińscy politycy pochowali swoje dzieci w Stanach? Ich mobilizacja nie obowiązuje? Są lepsi tylko dlatego, że mają pieniądze? Tu nagle prawo zwalnia ich z walki, a nam odbiera się prawo do posiadania dokumentów i wolności. Dajcie nam spokojnie żyć, każdy wybiera swoją stronę, tam, gdzie jest mu dobrze. U każdego człowieka jest prawo wyboru; iść walczyć albo nie. Nie zamknięcie nam ust” – krzyczał jeden z mężczyzn.

“Niech Zełenski weźmie swoją żonę, dzieci i sam idzie walczyć” – mówiła jedna z kobiet.

Przeczytaj: Politico: 650 tys. Ukraińców w wieku poborowym uciekło z kraju. „Ukraina zmierza w kierunku klęski”

Kresy.pl/Polsat News

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Polacy to sa zbulwersowani ministrze skalą przestępczości pana “braci”ze wschodu ich zachowaniem.I sa zbulwersowani ze NIC z tym nie robicie.A wystarczy KAŻDEGO kto popełnia przestępstwo DEPORTOWAĆ. Takie gadki pod publiczkę to może dobre dla waszych wyborców.