Pełnomocnik praw dziecka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej Maria Lwowa-Biełowa po raz pierwszy przeprowadziła bezpośrednie negocjacje ze stroną ukraińską w sprawie powrotu ukraińskich dzieci z terenów objętych wojną do ojczyzny.

Informująca o negocjacjach agencja informacyjna TASS podała, że są one prowadzone dzięki mediacji Kataru. “Dziś na spotkaniu omawialiśmy aktualne zestawienia, nad którymi pracujemy. Jest wśród nich 29 dzieci mieszkających w Rosji. Pracujemy nad tym, aby ponownie połączyć je z bliskimi na Ukrainie. Poprosiłam także o pomoc w powrocie do Rosji 19 dzieci, które przebywają na Ukrainie lub z różnych powodów trafiły do ​​UE.” – przekazała za pośrednictwem służby prasowej Lwowa-Biełowa.

Pełnomocnik praw dziecka odziękowała Katarowi za stworzenie przestrzeni dla dialogu między Rosją a Ukrainą w interesie dzieci. „Po raz pierwszy spotkaliśmy się osobiście ze stroną ukraińską za pośrednictwem Kataru” – zacytowała TASS.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oskarżył w 2022 r.prezydenta Rosji Władimira Putina o zbrodnie wojenne na Ukrainie. Zarzuca mu “bezprawną deportację i przesiedlenia ludności – w tym dzieci – z obszarów Ukrainy okupowanych przez Rosję”. MTK wydał nakaz aresztowania rosyjskiego prezydenta. Za współodpowiedzialną MTK uznał także właśnie Mariję Lwową-Bełową – pełnomocnika praw dziecka przy prezydencie Rosji.

Rosja nie uznaje decyzji MTK, a zarzuty uważa za fałszywe, twierdząc, że dzieci przebywające w Rosji zostały ewakuowane z tych anektowanych terytoriów, na któych działania wojenne stwarzają niebezpieczeństwo dla ich życia.

Strona ukraińska twierdziła w zeszłym roku, że na terytorium Rosji przebywało 19,5 tys. nieletnich obywateli Ukrainy, przewiezionych do tego pierwszego kraju po rozpoczęciu działań wojennych 24 lutego 2022 r.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply