Parlament Europejski poparł we wtorek przedłużenie o rok (do 5 czerwca 2025 r.) zawieszenia ceł na ukraińskie produkty rolne. Przewidziano pewne ograniczenia w imporcie, lecz nie dotkną one np. pszenicy, o co zabiegała Polska.

Decyzja europosłów zapadła we wtorek. “Przy 428 głosach za, 131 przeciw i 44 wstrzymujących się, posłowie poparli przedłużenie zawieszenia ceł importowych i kontyngentów na ukraińskie produkty rolne o kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r., aby wesprzeć kraj w obliczu trwającej brutalnej wojny z Rosją” – napisano w komunikacie Parlamentu Europejskiego.

Nowe rozporządzenie przewiduje, że KE będzie mogła podjąć szybkie działania i nałożyć wszelkie środki, jakie uzna za konieczne, w przypadku znaczących zakłóceń na rynku unijnym lub na rynkach jednego lub większej liczby państw członkowskich w związku z importem z Ukrainy.

Jak dodano, w ramach wzmocnionych środków ochronnych mających na celu ochronę unijnych rolników, Komisja może uruchomić “hamulec bezpieczeństwa” (kwoty importowe) w przypadku szczególnie wrażliwych produktów rolnych: drobiu, jaj, cukru, owsa, kaszy, kukurydzy i miodu.

Ponowne nałożenie ceł będzie możliwe, jeżeli import tych produktów przekroczy średnią wielkości importu odnotowaną w drugiej połowie 2021 r. oraz w całym roku 2022 i 2023.

“Komisja zobowiązała się do szybkiego rozpoczęcia rozmów z Ukrainą w sprawie stałej liberalizacji handlu” – podkreślono we wtorkowym komunikacie.

Tygodnik Rolniczy zwraca uwagę, że na listę towarów objętych kwotami importowymi nie udało się jednak wpisać ani pszenicy, ani jęczmienia, o co zabiegała Polska.

[kresy__casual]

Masowy, niekontrolowany napływ ukraińskiego zboża do Polski spowodował straty polskich rolników, co wywołało ich protesty i blokady na polsko-ukraińskiej granicy. Jak informowaliśmy, Wojciech Sawa, wójt gminy Dorohusk, zakończył w poniedziałek protest rolników.

Przeczytaj: Reuters: Ukraina w ostatniej chwili wycofała się z nowej umowy zbożowej z Rosją

Zobacz też: Rolnicy zablokowali przejścia graniczne z Ukrainą. Tusk: liczę na odstąpienie od tej formy protestu

europarl.europa.eu / tygodnik-rolniczy.pl /  Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jaro7
  jaro7 :

  To pokazało ile ma Tusk do “gadania” w UE,lub że swiadomie przykłada łapy do kasacji polskiego rolnictwa.Obie wersje z dużą dozą prawdopodobieństwa.I znając korupcję w KE mozna się spodziewac ze kasunia pod stołem wędrowała(ta od zachodnich oligarchów)?Czyż nie?

 2. jaro7
  jaro7 :

  “Lucyna Kulińska 🔴”Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy zamieszkali w Polsce po wybuchu wojny. Teraz uchwała trafi do Sejmu.
  Zwolnienie z podatku dochodowego to przywilej dla uchodźców, na co miliony Polaków nie mogą liczyć. A przypomnijmy, że PiS razem z KO, Lewicą, PSL i Polską2050 uchwalił już wielomiliardowe programy socjalne dla uchodźców, w tym 500+, 300+, czy 12 tys. zł dodatku rodzinnego. Teraz może dojść do zwolnienia z PIT, o czym ciężko pracujący Polacy mogą pomarzyć…

  Polak obywatelem drugiej kategorii we własnym kraju. HANIEBNY PROJEKT USTAWY – DRUK 2069!

  Art. 9 – darmowe zakwaterowanie, całodobowe wyżywienie, darmowy transport

  Art. 34 – darmowa opieka zdrowotna, priorytetowa pomoc medyczna przed Polakami

  Art.12 – świadczenia rodzinne, świadczenia wychowawcze, 500+, dodatkowe świadczenie na każde dziecko, dobry start, rodzinny kapitał opiekuńczy

  Art. 47 – Dodatkowe środki na kształcenie, opiekę i wychowanie

  Art. 13 – zadłużenie Polski na poczet utrzymania obywateli Ukrainy

  Art. 24 – obywatele Ukrainy by pracować jako pedagodzy w dziecięcych placówkach nie obowiązują zasady, które muszą spełniać Polacy, czyli posiadać wykształcenie wyższe pedagogiczne

  Art. 43, 44, 45 – obywatel Ukrainy może być zatrudniony w uczelni jako nauczyciel akademicki w Polskiej Akademii Nauk w instytutach badawczych bez konkursu, tak jak Polacy

  TO JEST PIERWSZY PRZYPADEK W HISTORII ŚWIATA, KIEDY IMIGRANCI OTRZYMUJĄ WIĘKSZE PRAWA OD OBYWATELI KTÓRZY W TYM KRAJU MIESZKAJA. To chyba tylko w Polsce taki cyrk się odwala. Polacy to niewolnicy. “