W ocenie amerykańskiego Wywiadu Narodowego, Rosja stopniowo czyni postępy na polu walki w wojnie z Ukrainą i jest mało prawdopodobne, aby ten konflikt zbrojny miał się szybko skończyć.

W czwartek dyrektor Wywiadu Narodowego USA, Avril Haines, wypowiadała się przed senacką komisją sił zbrojnych między innymi na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej. Powiedziała, że w ocenie amerykańskiego wywiadu, wojna te raczej szybko się nie skończy. Przyznała też, że Rosjanie poczynili na froncie pewne postępy.

Haines zaznaczyła, że Rosja zintensyfikowała ataki na ukraińską infrastrukturę krytyczną, by ograniczyć możliwości strony ukraińskiej w zakresie przemieszczania sprzętu i wojsk, spowolnić produkcję w sektorze zbrojeniowym, a docelowo przymusić Kijów do negocjacji.

Przeczytaj: MSZ Ukrainy: Rosja uszkodziła połowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej

„Coraz bardziej agresywna taktyka Putina przeciwko Ukraina, jak uderzenia na jej infrastrukturę energetyczną, mają w założeniu wywarciu na Ukrainie wrażenia, że kontynuowanie walki jedynie zwiększy straty, nie oferując żadnej możliwej do przyjęcia drogi do zwycięstwa” – powiedziała dyrektorka Wywiadu Narodowego. Dodała, że „ta agresywna taktyka prawdopodobnie będzie kontynuowana, a to, że ta wojna zakończy się jakoś niebawem, jest mało prawdopodobne”. Uważa, że mimo publicznych deklaracji o gotowości do negocjacji, rosyjski prezydent Władimir Putin nie jest gotów na żadne ustępstwa.

Ponadto, Haines przyznała, że Rosja „stopniowo robi postępy na polu bitwy” w takich regionach jak rejon Charkowa czy Doniecka. Zwróciła też uwagę na przyspieszone tempo odbudowywania przez Moskwę swoich zdolności wojskowych. Poinformowała, że Putin zwiększył wydatki na obronność do 7 proc. rosyjskiego PKB, przeznaczając na to około jedną czwartą budżetu państwa.

W kontekście Chin, Haines powiedziała, że są one uznawane przez Stany Zjednoczone za głównego, globalnego rywala, zaś władze w Pekinie spodziewają się w przyszłości „pewnej niestabilności w relacjach z Waszyngtonem”. Dodała zarazem, że Chińczycy będą dążyć do zapewnienia stabilności w tych stosunkach, ponieważ ich najważniejszym priorytetem jest uporanie się z problemami chińskiej gospodarki.

W ocenie wywiadu USA, do zmiany dynamiki i sytuacji na polu walki na korzyść Rosji przyczynia się fakt, iż Chiny dostarczają Rosjanom komponenty i materiału podwójnego zastosowania.

Reuters / holosameryky.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply