Papież Franciszek wezwał w niedzielę Rosję do cofnięcia decyzji o rezygnacji z umowy zbożowej. Na apel papieża zareagował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Papież Franciszek zaapelował do Moskwy, aby powróciła do porozumienia zbożowego. “Apeluję do moich braci, władz Federacji Rosyjskiej, aby wznowiono inicjatywę czarnomorską i bezpiecznie transportowano zboże” – powiedział Franciszek podczas cotygodniowego Anioła Pańskiego.

Na apel papieża zareagował prezydent Ukrainy Wołoydymyr Zełenski. Ukraiński przywódca określił słowa papieża jako “ważne”. “Reakcja światowych przywódców religijnych na rosyjski terror rakietowy i niszczenie ukraińskich produktów rolnych jest niezwykle ważna dla ochrony całego świata, a zwłaszcza ludów Afryki i Azji, które najbardziej cierpią z powodu zagrożenia głodem” – napisał na Twitterze.

Jak dodał, “Ukraina jest i będzie gwarantem światowego bezpieczeństwa żywnościowego”.

Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa, to pakiet porozumień  podpisany przez Rosję z ONZ i Turcja, a także osobno przez Ukrainę z tymi dwoma partnerami, w lipcu ubiegłego roku. Porozumienia stworzyły bezpieczny korytarz umożliwiający eksport zboża z ukraińskich portów zablokowanych wcześniej przez rosyjską marynarkę wojenną.

W listopadzie umowa została przedłużona o 120 dni. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Rosja z końcem października ogłosiła wycofanie się z porozumień i groziła przywróceniem blokady morskiej eksportu ukraińskiego zboża. Stało się tak na skutek ataku dronów na port w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu na Krymie. Rosyjski resort obrony twierdził, że za atakiem stali „specjaliści brytyjskiej marynarki wojennej”. Jakiś czas temu Moskwa oskarżyła Zachód o sabotowanie porozumienia.

W maju strona rosyjska po raz kolejny zgodziła się na przedłużenie obowiązywania Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej choć i wtedy nie obyło się bez wahań. W poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ogłosił wstrzymanie wykonywania umów przez Rosję. Nastąpiło to kolejnym ataku Ukraińców na Most Krymski, na skutek którego uległ on dość poważnemu uszkodzeniu.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Podstawowy problem z polskimi mediami jest taki, iż nikt nie odważy się napisać jakie prawa przysługiwały Rosji w związku z zawarciem umowy zbożowej i czy prawa te były respektowane. Bardzo mało pisze się też gdzie miało zboże być transportowane i gdzie się w końcu znalazło. To tak jak niektóre media piszą stale o barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę, podczas gdy dwadzieścia lat wcześniej pisały o wspaniałym sukcesie demokracji i wyzwalaniu Iraku od ucisku w sytuacji ciągłych bombardowań Bagdadu.
    Od razu widać czym różni się demokracja w mediach w socjalizmie i w kapitalizmie.