Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 360 nowoczesnych rakiet przeciwradarowych AGM-88G AARGM-ER, o zasięgu 300 km. Broń ta jest przeznaczona do przełamywania zaawansowanych systemów obrony powietrznej.

W środę należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA) podała, że Departament Stanu USA wyraził formalną zgodę na sprzedaż Polsce 360 nowoczesnych rakiet przeciwradarowych o zwiększonym zasięgu AARGM-ER po maksymalnej cenie 1,275 mld dol.

Jak podano, pozytywna decyzja dotyczy zakupu przez Polskę rakiet wraz z innym sprzętem i częściami zamiennymi. Broń ta jest przeznaczona do przełamywania zaawansowanych systemów obrony powietrznej.

„Ta proponowana sprzedaż zwiększy zdolności Polski, by sprostać obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez wzmocnienie zdolności do powstrzymania i zniszczenia lądowych i morskich radarów związanych z obroną powietrzną wroga” – podała DSCA. Zaznaczono również, że te rakiety potencjalnie pozwolą na ograniczenie strat polskiego lotnictwa taktycznego.

AGM-88G AARGM-ER (Advanced Antiradiation Guided Missile – Extended Range) to nowoczesny pocisk rakietowy, opracowany na bazie rakiety AGM-88E AARGM, będącej rozwinięciem pocisku antyradarowego AGM-88 HARM. Wykorzystano w nim system naprowadzania i głowicę bojową AGM-88E, a dzięki zastosowaniu silnika strumieniowego dwukrotnie zwiększono zasięg rakiety – do 300 km. Broń ta jest określana mianem pocisku przełamania obrony powietrznej. AGM-88G może być przenoszony przez samoloty F-35A i F-35C (w wewnętrznym luku uzbrojenia), F/A-18E/F Super Hornet i EA-18G Growler,  a docelowo przez P-8 Poseidon, F-16 oraz Eurofighter Typhoon. Ostatnie testy powietrzne zakończono w maju 2023 roku.

Zobacz: USA: udany drugi test nowego pocisku przeciwradarowego AGM-88G AARGM-ER

W 2023 roku chęć zakupu rakiet AARGM-ER zgłosiła Australia (do 63 sztuk), a także Holandia, które potrzebuje ich dla swojej floty F-35A. W tym miesiącu DSCA podała, że Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Holendrom 265 rakiet, szacunkowo za 700 mln dol. Wcześniej Amerykanie zatwierdzili sprzedać do 150 pocisków AGM-88G Finlandii.

Czytaj także: Polska może kupić prawie 1800 rakiet JASSM-ER, AMRAAM i Sidewinder. Departament Stanu dał zgodę

dsca.mil / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply