Ukraina po raz pierwszy zaczęła używać rakiet balistycznych dalekiego zasięgu dostarczonych w tajemnicy przez Stany Zjednoczone, atakując w zeszłym tygodniu rosyjskie lotnisko wojskowe na Krymie – twierdzi Associated Press.

Associated Press podaje w środę, że w zeszłym tygodniu Ukraina wystrzeliła dostarczone przez USA pociski balistyczne dalekiego zasięgu w kierunku rosyjskich celów. Zacytowali urzędników amerykańskich, którzy twierdzili, że w zeszłym miesiącu USA potajemnie wysłały rakiety dalekiego zasięgu.

Jeden z urzędników powiedział agencji, że Stany Zjednoczone dostarczą więcej tych rakiet w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej podpisanego w środę przez prezydenta Joe Bidena.

Biden zatwierdził dostawę wojskowego taktycznego systemu rakietowego dalekiego zasięgu, znanego jako ATACMS, w lutym, a następnie w marcu Stany Zjednoczone włączyły „znaczną” ich liczbę do ogłoszonego pakietu pomocowego o wartości 300 milionów dolarów, powiedział jeden z urzędników.

W zeszłym tygodniu użyto ich do uderzenia w rosyjskie lotnisko wojskowe na Krymie. Jeden z urzędników powiedział, że Stany Zjednoczone dostarczą więcej tych rakiet w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej podpisanego dziś przez Joe Bidena.

Stany Zjednoczone przez miesiące opierały się wysłaniu rakiet dalekiego zasięgu w obawie, że Kijów może ich użyć do uderzenia w głąb terytorium Rosji, co doprowadzi do eskalacji konfliktu.

Co więcej, wiceprzewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA powiedział, że „nadszedł właściwy czas” na dostarczenie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu. Pomogą Ukrainie zlikwidować rosyjskie węzły logistyczne i koncentracje wojsk, które nie znajdują się na linii frontu, powiedział.

Zobacz też: NYT: Biały Dom obawia się, że rakiety ATACMS nie przyniosą spodziewanego przełomu na Ukrainie

“Myślę, że była to bardzo dobrze przemyślana decyzja i naprawdę ją podjęliśmy – ale powtarzam: za każdym razem, gdy wprowadzasz nowy system lub jakąkolwiek zmianę – na polu bitwy, musisz przemyśleć jej eskalacyjny charakter”.

Zobacz też: Amerykański generał proponuje, by wysyłać Ukrainie „przeterminowane” uzbrojenie

Kresy.pl/AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply