UE formalnie przyjęła we wtorek nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. Sankcje przewidują także ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi z Rosją.

Sankcje zamrażają również aktywa kolejnych rosyjskich oligarchów, m.in. właściciela klubu piłkarskiego Chelsea, Romana Abramowicza – podaje agencja Reuters. Komisja Europejska podkreśliła w oświadczeniu, że zatwierdzone we wtorek sankcje nakładają “daleko idący zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym”. Przewidują także ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi z Rosją. Nałożono także zakaz transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi.

Ograniczenia uderza w największe rosyjskie koncerny energetyczne: Rosnieft, Transnieft oraz Gazprom. Kraje członkowskie UE będą mogły jednak nadal kupować od nich ropę i gaz

Unia Europejska podjęła także decyzję o wprowadzeniu kompleksowych ograniczeń eksportu urządzeń, technologii i usług dla energetyki.

Wprowadzono także całkowity zakaz transakcji z niektórymi rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi powiązanymi z kompleksem wojskowo-przemysłowym Kremla.

Unijne firmy nie będą mogły eksportować do Rosji żadnych dóbr luksusowych o wartości przekraczającej 300 euro, w tym biżuterii. Zakazany będzie także eksport samochodów o wartości powyżej 50 tys. euro – zwraca uwagę agencja Reuters.

Nowy pakiet sankcji zakazuje także unijnym agencjom ratingowym wystawiania ratingów dla Rosji i rosyjskich firm, co zdaniem Komisji jeszcze bardziej ograniczy dostęp kraju do europejskich rynków finansowych.

Sankcje zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE.

UE pozwoliła także Komisji Europejskiej przyłączyć się w imieniu UE do wielostronnego oświadczenia w sprawie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę przy wsparciu Białorusi, które ma zostać wydane przez Światową Organizację Handlu (WTO) – zwraca uwagę PAP.

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała nałożenie dotkliwych sankcji na Rosję. Informowaliśmy, że wcześniej Unia Europejska wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Rząd USA wprowadził sankcje zabraniające amerykańskim podmiotom transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymiPodawaliśmy, że na taki sam krok zdecydował się brytyjski rząd, zakazując podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów oraz państwowym funduszem majątkowym. Z kolei szef unijnej dyplomacji informował, że UE rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji. Także Japonia zamroziła aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników. Międzynarodowe korporacje przyłączają się do działań rządów. Do tej pory kilkadziesiąt globalnych firm i koncernów zrezygnowało z różnych form działalności na rosyjskim rynku.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w piątek, że USA w ramach kary za inwazję na Ukrainę drastycznie obniżą swój status handlowy z Rosją, a także zakażą importu rosyjskich owoców morza, alkoholu i diamentów.

Szereg organizacji międzyuczelnianych i akademickich zadeklarowało wycofanie się z uznawania dyplomów wydawanych przez rosyjskie instytucje edukacji wyższej.

Zobacz także: Stany Zjednoczone wzywają Izrael do nałożenia sankcji na Rosję

reuters.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply