Unia Europejska wyklucza siedem rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. To element sankcji związanych z inwazją Rosji na Ukrainę. Podmioty dostały dziesięć dni na dokończenie operacji, które zostały otwarte w systemie SWIFT.

Unia Europejska podjęła decyzję o wykluczeniu siedmiu rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT – podała agencja Reuters w środę. Medium powołuje się na dziennik urzędowy UE. Na liście znalazły się VTB, Otkrytije, Nowikom, Promsvyazbank, Rossiya, Sovcombank i VEB.

Banki dostały dziesięć dni na dokończenie operacji, które zostały otwarte w systemie SWIFT.

Na liście nie znalazły się  Sbierbank (największy rosyjski bank) oraz Gazprombank. Jest to spowodowane faktem, że za ich pośrednictwem dokonywane są płatności za rosyjską ropę i gaz, które nadal kupują kraje członkowskie UE.

“Od dnia 12 marca 2022 r. zakazuje się świadczenia specjalistycznych usług w zakresie komunikatów finansowych, wykorzystywanych do wymiany danych finansowych, na rzecz osób prawnych, podmiotów lub organów wymienionych w załączniku VIII lub na rzecz jakichkolwiek osób prawnych, podmiotów lub organów mających siedzibę w Rosji, w których ponad 50% praw własności należy bezpośrednio lub pośrednio do podmiotu wymienionego w załączniku VIII” – napisano w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

System SWIFT to międzynarodowa sieć międzybankowa, która służy do wymiany informacji o zagranicznych zleceniach przelewu. Jej centrum znajduje się w Brukseli i podlega prawodawstwu UE. System ma na celu skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie zlecenia oraz automatyzacja przelewów. SWIFT ma charakter czysto informacyjny. Po wykluczeniu banku z systemu SWIFT przekazanie środków pieniężnych nadal jest możliwe, wymaga jednak użycia innego narzędzia do komunikacji z partnerami. Wykluczenie z sieci powoduje, że obsługa operacji zagranicznych staje się uciążliwa – zwraca uwagę portal Bankier.pl.

Informowaliśmy, że na skutek zachodnich sankcji rosyjski Sbierbank opuszcza europejski rynek. W oświadczeniu największego rosyjskiego banku napisano, że jego spółki zależne w Europie stoją w obliczu „niezwykłego odpływu środków i zagrożenia dla bezpieczeństwa pracowników i oddziałów”. Podawaliśmy także, że w związku poważnym spadkiem wartości rubla rosyjskie banki zaczynają podwyższać oprocentowanie kredytów.

Rząd USA wprowadził w poniedziałek sankcje zabraniające amerykańskim podmiotom transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymiInformowaliśmy, że na taki sam krok zdecydował się brytyjski rząd, zakazując podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów oraz państwowym funduszem majątkowym. Z kolei szef unijnej dyplomacji poinformował w niedzielę w czasie konferencji prasowej, że UE rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji. Także Japonia zamroziła aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników.

W czwartek nad ranem armia Rosji rozpoczęła, na polecenie Władimira Putina, operację zbrojną przeciwko Ukrainie na pełną skalę.

Zobacz także: Media: Nord Stream 2 ogłosił upadłość

reuters.com / eur-lex.europa.eu / bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply