Rząd USA wprowadził w poniedziałek sankcje zabraniające amerykańskim podmiotom transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymi.

Wprowadzone w poniedziałek sankcje dotyczą rosyjskiego banku centralnego, funduszy ministerstwa finansów, a także Funduszu Dobrobytu Narodowego. Restrykcje osłabią zdolności Rosji do obrony kursu rubla i ochrony gospodarki krajowej – zwraca uwagę agencja Reuters.

Przedstawiciel administracji USA podkreślił podczas briefingu prasowego, że w praktyce oznacza to unieruchomienie zgromadzonych przez Rosję rezerw walutowych o wartości 630 mld dolarów do ratowania kursu rubla i łagodzenia efektu sankcji. “Rezerwy Putina w wysokości 630 mld dolarów mają znaczenie tylko wtedy, gdy Rosja może użyć ich do obrony swojej waluty, w szczególności sprzedając te rezerwy w zamian za kupno rubla” – powiedział.

“Dzisiejsze sankcje to uniemożliwiają” – dodał.

Wyraził opinię, że sankcje wprowadzone wraz z UE i państwami G7 odnoszą skutek, ponieważ już spowodowały rekordowy spadek kursu rubla i radykalne podniesienie stóp procentowych przez rosyjski bank centralny.

Informowaliśmy, że na taki sam krok zdecydował się brytyjski rząd, zakazując podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów oraz państwowym funduszem majątkowym.

Z kolei szef unijnej dyplomacji poinformował w niedzielę w czasie konferencji prasowej, że UE rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji. Pełna lista restrykcji zostanie opublikowana w poniedziałek. Borrell przekazał także, że około połowa rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożona.

Także Japonia zamroziła aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników. Kraj przyłączył się też do planów USA i UE w kwestii odebrania niektórym rosyjskim bankom dostępu do systemu SWIFT

Zobacz także: Brytyjski koncern energetyczny BP zaprzestaje współpracy z rosyjskim Rosnieftem

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply