Około połowa rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożona – ogłosił w niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Szef unijnej dyplomacji poinformował w niedzielę w czasie konferencji prasowej, że UE rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji. Pełna lista restrykcji zostanie opublikowana w poniedziałek. Borrell przekazał także, że około połowa rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożona – podaje Wall Street Journal.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział w niedzielę na konferencji prasowej, że ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zgodzili się wysłać Ukrainie 450 mln euro pomocy wojskowej na śmiercionośną broń. Kolejne 50 milionów euro zostanie przeznaczonych na cele nieśmiercionośne.

Borrell podkreślił, że pakiet pomocy wojskowej UE może obejmować dostawę myśliwców dla ukraińskich sił powietrznych. Według niego UE prowadziła już rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą na temat rodzaju odrzutowców, jakich potrzebuje ukraińska armia. Borrell potwierdził, że są kraje członkowskie, które są w stanie je dostarczyć.

Jak podawaliśmy, szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała w niedzielę, że UE po raz pierwszy sfinansuje zakup i dostawę broni oraz sprzętu do zaatakowanego kraju, czyli do Ukrainy. Ogłosiła także nowy pakiet sankcji UE względem Rosji.

wsj.com / reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply