UE po raz pierwszy sfinansuje zakup i dostawę broni oraz sprzętu do zaatakowanego kraju – oświadczyła w niedzielę szefowa KE Ursula von der Leyen, cytowana przez agencję Reuters. Przewodnicząca Komisji przedstawiła pakiet kolejnych sankcji wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę.

W niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej przedstawiła pakiet kolejnych sankcji wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę. PAP relacjonuje jej wypowiedź: “Wzmacniamy także nasze sankcje wobec Kremla. Po pierwsze, zamykamy przestrzeń powietrzną UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Nie będą one mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. Dotyczy to także prywatnych odrzutowców oligarchów” – przekazała Ursula von der Leyen.

“Po drugie, zakazujemy machiny medialnej Kremla w UE. Państwowe (media) Russia Today i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, aby usprawiedliwiać wojnę Putina. Opracowujemy narzędzia do zakazania ich toksycznej i szkodliwej dezinformacji w Europie” – dodała. Zapowiedziała także sankcje wobec Białorusi.

“Reżim Łukaszenki jest współwinny tego nikczemnego ataku na Ukrainę. Więc uderzymy w reżim Łukaszenki nowym pakietem sankcji. Wprowadzimy restrykcje wobec najważniejszych sektorów (reżimu). Zatrzymamy eksport jego produktów – od paliw mineralnych do tytoniu, drewna i drewna, cementu, żelaza i stali. Rozszerzymy również na Białoruś ograniczenia eksportowe, które wprowadziliśmy na towary podwójnego zastosowania dla Rosji. Pozwoli to również uniknąć ryzyka obejścia naszych sankcji wobec Rosji. Ponadto ukarzemy tych Białorusinów, którzy pomagają Rosjanom w prowadzeniu wojny” – podkreśliła szefowa KE.

Zapowiedziała także działania mające na celu zakazanie rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na unijnych rynkach. “Putin wkroczył na ścieżkę mającą na celu zniszczenie Ukrainy. Ale to, co w rzeczywistości robi, to niszczy także przyszłość jego własnego kraju” – podkreśliła.

Szef dyplomacji UE Josep Borrell zaznaczył, że Rosja nie prowadzi wojny jedynie przeciw Ukrainie. Zwrócił uwagę, że prezydent Władimir Putin wydał rozkaz o postawieniu w stan najwyższej gotowości sił odstraszania, których częścią jest broń nuklearna.

Wskazał, że rosyjskie siły na Ukrainie coraz częściej obierają za cel infrastrukturę cywilną, podczas gdy Ukraińcy “heroicznie się bronią”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wyraził opinię, że ministrowie spraw zagranicznych krajów UE poprą kolejne sankcje przeciw Rosji, m.in. wykluczenie jej banków z systemu SWIFT, oraz restrykcje wobec jej banku centralnego, na skutek których “ponad połowa jego środków zostanie zablokowana”.

Informowaliśmy, że Japonia zamraża aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników. Kraj przyłącza się także do planów USA i UE w kwestii odebrania niektórym rosyjskim bankom dostępu do systemu SWIFT.

reuters.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply