Rada Bezpieczeństwa ONZ zwołuje w trybie pilnym specjalną sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w związku z sytuacją na Ukrainie. Sesja odbędzie się w poniedziałek. Głosowanie proceduralne uniemożliwiło zgłoszenie weta Rosji – podała agencja Reuters w niedzielę.

Głosowanie liczącej 15 członków Rady w tej sprawie miało charakter proceduralny, co uniemożliwiło Rosji zgłoszenie weta i rezolucja o zwołaniu Zgromadzenia została przyjęta 11 głosami – podaje Reuters.

Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych Krzysztof Szczerski poinformował na Twitterze: „Kwestia rezolucji ws. agresji na Ukrainę przechodzi teraz pod obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ wobec niezdolności Rady Bezpieczeństwa do przyjęcia tekstu w związku z wetem Rosji z 25 lutego”.

Rosja zawetowała w piątek projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, wyrażającej ubolewanie z powodu jej agresji na Ukrainę. Od głosu wstrzymały się Chiny, Indie i ZEA. Pozostałe kraje „wyraziły ubolewanie” z powodu rosyjskiej inwazji.

Szef unijnej dyplomacji poinformował w niedzielę w czasie konferencji prasowej, że UE rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji. Pełna lista restrykcji zostanie opublikowana w poniedziałek. Borrell przekazał także, że około połowa rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożona.

Borrell podkreślił, że pakiet pomocy wojskowej UE może obejmować dostawę myśliwców dla ukraińskich sił powietrznych. Według niego UE prowadziła już rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą na temat rodzaju odrzutowców, jakich potrzebuje ukraińska armia. Borrell potwierdził, że są kraje członkowskie, które są w stanie je dostarczyć.

Jak podawaliśmy, szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała w niedzielę, że UE po raz pierwszy sfinansuje zakup i dostawę broni oraz sprzętu do zaatakowanego kraju, czyli do Ukrainy. Ogłosiła także nowy pakiet sankcji UE względem Rosji.

Zobacz także: Ukraina złożyła skargę na Rosję do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz